Böjtöt felnőttek nagyon sokféle formában gyakorolnak világszerte egészségmegőrzés vagy egészség helyreállítás céljából, vallásos rendszerben vagy a helyi hagyományokat követve. Egy ideig semmilyen modern ételt nem fogyasztanak, vagy csak a húsos ételeket hagyják el.

Átmenetileg főtt gabonákon élnek vagy akár teljesen lemondanak az ételről és csak bizonyos leveket fogyasztanak. Böjt végezhető akár hetente, egy napon, vagy 3-10 napon át a tavaszi időszakban. Az enyhébb változatban nem csak főtt gabonákat esznek, hanem ezekhez különféle zöldségeket is. Különösen fontos a böjtösebb időszakban a folyadékbevitel megfelelő formája és mennyisége.

A böjtnek vannak ellenjavallatai, ilyenek az állapotosság, a szoptatási, a műtét utáni időszak, kimerültség, daganatos állapot, májcirrózis, anorexia, bulémia, pajzsmirigy túltengés. Állapot függvényében, csak 21 éves életkor felett és fokozatosan kezdjünk neki.

Tilos a böjt után azonnal ismét a korábbi módon étkezni, mert súlyosan megterhelheti a szervezetet! Nagyon ügyeljünk arra, hogy a böjt befejezése után annak a hosszától és módjától függően több nap alatt, fokozatosan térjünk vissza a normál étkezésre.

Hogyan böjtöl egy makrobiotikus?

A makrobiotikában a böjti időszak nem mindenről való lemondást és koplalást jelent, hanem többféle rugalmas megoldást egyszerű finomságokkal. A célunk ezzel nem csak az, hogy a téli és a „maradj otthon” zsírtartalékokat csökkentsük, hanem az is, hogy az immunrendszerünket tavasszal támogassuk vele.

Első tapasztalásként válasszuk ennek enyhe és finom formáját. A mostani zsíros, cukros, tejes, húsos, adalékanyagokkal teli, feldolgozott szélsőséges modern ételek után egy könnyű makrobiotikus tavaszi ételsor már annak számít, akkora a váltás. Kora délután, amikor a vércukorszint a legalacsonyabb, ehetünk reszelt fahéjas almát, almakompótot vagy sült almát. A fahéj is segíti a vércukor egyensúlyt.

Tegyünk a kiegyensúlyozott, természetes makrobiotikus ételekkel egyre többször magunkért, és legalább tavasszal húsvét előtt kezdjük el. A 3 napos méregtelenő főzősuli finom tavaszi ételek receptjei nagyszerűen megfelelnek erre.

Ha már gyakorlottabbak vagyunk és többet tennénk önmagunkért a tavaszi böjti időszakban, akkor követhetünk egy 3 napos gabona és zöldség kúrát. 3 napig hagyjunk el minden modern ételt. A makrobiotikus ételek közül is elhagyjuk erre a néhány napra a desszerteket, a gyümölcsöket, a halakat, a fehérjében gazdag hüvelyeseket, a fermentált babtermékeket is.

Böjti ételek
Böjti ételek

Ebben az átmeneti időszakban – amit otthon töltünk – állapottól függően különféle főtt gabonákat készítünk, mint a gluténmentes barnarizs, köles, hajdina, amaránt, quinoa vagy a gluténtartalmú árpa.

Ha gyorsabb eredményt szeretnél elérni a szervezeted megtisztításában szakszerűen és biztonságosan, akkor a 3 napos méregtelenítő főzőiskolát ajánlom.

A zöldségeket nyersen, gőzölve, párolva vagy leves formában kínáljuk a főtt gabonák mellé. Amikor nagyon vágyunk rágcsálni valamit, válasszunk sárgarépa vagy zsenge tavaszi karalábé darabokat. Készíthetjük a zöldséglevest a fehérjében gazdag brokkoliból, karfiolból, kelbimbóból, gyökérzöldségekkel, gabonákkal és a tisztító shiitake gombával kombinálva. A shiitake gomba beszerezhető hazánkban is sok helyen (nagy bevásárlóközpontokban és bio boltokban szárított formában).

Nagyobb fizikai aktivitás mellett, vagy a 3 nap után még egy hétig, összesen maximum 10 napon át végezve a tavaszi gabona és zöldség kúrát, tegyünk a gabonák tetejére szárazon pirított magokat. Készíthetünk a zöldséglevesekkel váltva vöröslencse levest.

Vöröslencse leves
Vöröslencse leves

A tisztulási tünetek természetesek a könnyű ételekre való átállás időszakában, ne ijedjünk meg tőle. Amikor nem viszünk be a szervezetünket terhelő anyagokat, az boldogan elkezd megszabadulni az addigi raktáraitól, a lerakódott savak elkezdenek feloldódni, a szervezet savasabbá válik.

Ezt azzal tudjuk ellensúlyozni, hogy ebben az időszakban elegendő mennyiségű tisztított vizet, lúgosító italokat iszunk, mint bancha szár tea. Különféle tisztító gyógyteákat készítünk, mint a reszelt jégcsapretek ital, citrom ital, shiitake gomba tea, csalántea, kakukkfű tea. Lúgos nyers zöldségleveket is ihatunk kisebb mennyiségben, mint sárgarépalé, céklalé és zöldségleveseket eszünk.

A gabona és zöldség kúra alatt mozogjunk rendszeresen, végezzünk légzőgyakorlatokat, fürödjünk tengeri sós vagy himalája sós fürdővízben. A fürdésnél dörzsöljük át a bőrünket meleg össze hajtott törölközővel, addig, amíg kipirosodik. A 3 nap alatt reggelente 1 pohár tisztított vízhez ½ citrom levét öntjük, majd hozzákeverjük az 1 evőkanál útifűmaghéjhoz. Amint elkevertük meg is isszuk, mert gyorsan magába szívja a folyadékot. Ezek az extra rostok is segítik a bélrendszer másnapi könnyed és alapos tisztulását.

A böjt megtörésére nagyon ügyeljünk! Az időszak befejezése után nehogy hirtelen belakmározzunk! Ez súlyosan megterhelné a testünket. A 3 napos főtt gabonás étrend után legalább 2 nap alatt, fokozatosan térjünk vissza a normál étkezéshez.

Reszelt jégcsapretek ital receptje

Reszelt jégcsapretek ital
Reszelt jégcsapretek ital

Hozzávalók

  • 10 cm-es jégcsapretek darab apróra reszelve
  • 1 csésze tisztított víz

Elkészítés

A jégcsapretket megmosva apróra reszeljük, majd vízzel együtt felforraljuk és 5-6 perc alatt puhára főzzük. A levét leszűrve melegen isszuk meg. Felnőtteknek reggel és este 1-1 csészével egy hétig. Tisztító, vízhajtó hatású, segít kiüríteni a zsírszövetben tárolódó salakanyagokat, az ízületekben a magas húgysavszint miatt lerakódó purint.

A reteklevél és szár nyers felhasználásáról

Sörretek
Sörretek

A bio jégcsapretek és sörretek válogatott, mosott levele valamint lédús szára értékes és finom táplálékok. Tegyük az ép leveleket megmosva és lecsepegtetve lezárt zacskóban vagy dobozban a hűtőbe, napokig eláll. A legfinomabb a sörretek zsenge zöldje és lédús szára.

A reteklevél és szár fogyasztáskor vágjuk 1 cm-es darabokra, csíkokra és nyersen tegyük a főtt gabonák tetejére. Nem csak mutatósak és ízletesek ezek a zöld levelek és szárak, hanem fogyasztásukkal a zsíranyagcserénket is támogatjuk. Tavasszal mindenki szívesen szabadulna a téli és a „maradj otthon” zsírtartalékoktól, amihez a nyers retekzöld és szár is hozzájárulhat.

Trükk a nyers reteklevelek felhasználására szendvicskrémhez

A nyers retekzöldből és szárból gyorsan készíthetünk babos lencsés vagy csicseriborsós szendvicskrémet egy turmixgép segítségével. Csupán 25 dkg főtt hüvelyesre, nyers darabolt reteklevélre és szárra, 1-2 evőkanál szárazon pirított szezámmagra, napraforgómagra vagy napraforgó olajra, ugyanannyi citromlére és a hüvelyes sósságától függően tengeri sóra van szükségünk.

Tehetünk bele 1-2 apróra reszelt fokhagymát is. A hüvelyes főzőlevéből annyit öntsünk hozzá, amennyire hígabb vagy sűrűbb krémet szeretnénk. A sűrűbbre készített szendvicskrémet ehetjük a főtt gabonákkal, kenhetjük a teljes kiőrlésű kovászos vagy gluténmentes kenyérre. A hígabb krémhez pedig ugyanebből a kenyérből kockákat vagy csíkokat vágunk.

A kenyér csíkokkal mártogathatjuk a krémet, a kenyér kockákat a krém tetején kínáljuk. Ízlés szerint retek vagy lilahagyma cikkekkel, újhagyma darabokkal, snidlinggel, pirított magokkal szórjuk meg a tetejét. Tavasszal van a csírák természetes időszaka is. Finomak a retekzöldes hüvelyes pástétomok a hagyma, lucerna és retek csírákkal is.

A tavaszi böjti makrobiotikus ételek és italok időszaka után a testünk megkönnyebbedve, immunrendszerünk megerősödve folytathatja. Készthetünk húsvétra is finom és könnyű makrobiotikus ételeket. Egyik húsvéti makrobiotikus receptünk sem tartalmaz húst, tojást vagy tejterméket, mégis örömet lelhetünk a sonka ízében, a tojáskrém jellegű szendvicskrémben és a tojás jellegű főfogásban.

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotika tudományáról, akkor iratkozz fel hírlevelemre.

Share This