A hűsítő és melegítő makrobiotikus ételek jelentős szerepet kapnak a makrobiotikában. Nyáron amikor a kánikulában a szervezetünket hűteni szükséges, a makrobiotika természetes módszerekkel segít ebben.

Egy korábbi blogbejegyzésemben már írtam a hűsítő makrobiotikus kukorica receptek posztban erről. Most ebben a nyári hőségben ehhez a témához szeretnék további hasznos gyakorlati tippeket és tanácsokat adni.

Mi segíti a szervezet természetes hűtését

Valószínűleg már te is jártál úgy nyáron, hogy kívántál valamilyen édes ízű ételt, gyümölcsöt desszertet vagy fagylaltot. Ez azért van mert úgy „vagyunk összerakva” hogy felnőtteknek a napi táplálkozás 60%-ában, gyermekeknek akár 80 %-ában (életkortól függően) szüksége van az édes ízre.

Főleg a zöldségek természetes édes ízére. Ennek örül legjobban a hasnyálmirigy. A gyors felszívódású egyszerű cukrok (pl. kristálycukor, porcukor, nádcukor) nagy megterhelést jelent a hasnyálmirigy számára. A természetes édes ízeket fogyasztva megnyugszunk, békésebb természetűekké válunk. Az édes íz hígítja a vért, a hígabb vér hűtő hatású.

A sok nehéz sós ételtől pedig sűrűbb lesz a vérünk. Melegben ez nagyon kínzó és kellemetlen lehet.

Makrobiotikus tippek a szervezet természetes hűtésére

A hűsítő makrobiotikus ételek egyik alapanyaga a kukorica, ami a legédesebb gabonaféle, ezért használjuk olyan nagy előszeretettel a nyári, forró időszakban.

Ilyen hűtő hatású kukoricás kánikula ételek a kukoricás babsaláta, a kukoricás csicseri borsó, a különböző kukoricaszemes tészták. De szintén segít a hőségben a főtt kukorica vagy a sült kukorica is.

Sokféle variációban tudjuk használni az egész kukoricaszemeket is. Erre egy remek példa a hideg bab vagy csicseriborsó leves főtt kukoricaszemekkel. Szintén igen kellemes a cukkini krémleves főtt kukoricaszemekkel, amelynek a receptjét ide kattintva meg is lehet találni a honlapomon.

Édes ízű levesek is hűtenek mert szintén hígítják a vért. Igen közkedvelt a kukoricás póréhagyma leves vagy a kukorica krémleves.

A kukorica lisztjét is fel lehet használni. Ezzel sűrítve a leveseket vagy pudingokat készíthetünk.

Szintén gyakran használjuk a kukoricadarát is köretként, hogy puliszka variációkat készítsünk. Ilyenek lehetnek a petrezselymes, a zöldséges, a zöldborsós vagy akár a gyümölcsös puliszka.

makrobiotika_husito_desszertek
Sárgabarackos, narancsos és őszibarackos gyümölcs rizs

Tipp

Alma levet felforralom egy csipet sóval és az éppen rendelkezésre álló gyümölcsöket beleteszem – szilva, szőlő, őszibarack, sárga barack, alma, körte, ringló szilva, ribizli. Majd besűrítem kukoricadarával.

Ilyenkor érik számos helyi termesztésű gyümölcs is. Nagyszerű lehetőség, amit nem szabad kihagyni.

A citrom kicsit délebben terem, közel a mi éghajlatunkhoz, ahol a meleg időszak hosszabb, mint nálunk. Kánikulában segítségünkre lehet, amikor citromos puliszkát készítünk. A citrus félék hűtő hatásúak – nem véletlen teremnek a melegebb vidékeken – ezért használjuk bátran kánikulában alapanyagként. Citromos víz egy remek hűsítő ital a forróságban.

Ezzel kapcsolatosan had osszak meg egy saját történetet. Erdélyi látogatásom során igencsak meglepődtek, hogy mi tanítjuk őket a kukoricadarából ételeket, desszerteket is készíteni. Alig hittek a szemüknek! Alig ismerték fel, hogy a számukra mindennapos kukoricadarából Isteni finom citromos puliszka desszertet lehet készíteni. Azonnal a barátságukba fogadtak. Még hogy mi tanítjuk Őket a puliszka variációkra…

Tipp

Hűsítő makrobiotikus ételek remek alapanyagai a most helyben érő termések. Ezekből ilyenkor lehet készíteni remek gyümölcslevest: kompótot készítek az éppen érő gyümölcsökből majd rizs liszttel besűríthetem. Citrommal és rizssziruppal lehet ízesíteni.

A hidegen fogyasztott csicseriborsó leves is nyári leves. Amellett, hogy segít a fehérje szükségletünk pótlásában, nincs melegítő hatása mert a levest szobahőmérsékleten fogyasztjuk.

Szintén remek hűtő hatásúak a gyorsan pirított nyers zöldségek, amelyeket addig kell pirítani, amíg még „rocognak” és kissé nyersek.

Tipp

Tehetjük főtt kukorica vagy rizstésztához a hirtelen sütött, vagy pirított kissé nyers zöldségeket, amelyekhez fehérje fogásként babsalátát, csicseriborsó salátát vagy lencse salátát adhatunk, hogy ne legyünk éhesek. A bab, csicseriborsó vagy lencse salátába a főtt növényi fehérjéhez nyers zöldségeket keverünk pl. felkockázott kimagozott uborka, piros retek, sör retek, lilahagyma, újhagyma, póréhagyma….

Kánikulában az ételek akár 25 %-a is lehet nyers, ami lehet fermentált is például erjesztett zöldségekből készült saláta, ami jó a főfogáshoz.

Az agar-agar (tengeri fű) egy a kereskedelemben kapható természetes zselésítő anyag. Lehet zöldség aszpikot készíteni belőle. Hidegen fogyasztva egy főtt kukoricaszemes rizstészta és babsaláta társaságában jó kombináció kovászos uborkával.

Természetesen nem feledkezhetünk meg a hűtő hatású desszertekről sem. Ilyen lehet például a gyümölcs kanten – azaz gyümölcs zselé, amit agar-agarral készítünk.

makrobiotika_narancs_puding
Narancsos gyümölcs rizs

Tipp

Az almalevet felforralom és hozzáadom az agar-agar tengeri füvet, ami zselésít majd ezután beleteszem a gyümölcsöket és elzárom a gázt. Jénai tálba kiöntöm, megszilárdul és már lehet is szeletelni.

Szintén remek hűsítő desszert a gyümölcs rizs hidegen citrom karikával.

FONTOS!

Nem javasolt a hűtőből kivett italok, ételek azonnali fogyasztása. A szervezet ilyenkor „üzenetet” kap, hogy hideg van, amikor lenyeljük és el kezd fűteni. Szobahőmérsékletű, vagy ha van ilyen akkor a pincéből felhozott étel a legtökéletesebb.

Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor nézd meg az online alapozó makrobiotikus főzőiskolát, vagy ezzel a témával foglalkozó könyveimet:

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotikáról akkor iratkozz fel hírlevelemre:

Share This