Az őszi makrobiotikus ételek követik az évszakok változását és a rendelkezésre álló természetes alapanyagok kínálatát.

Az általános főzési arányok és alapelvek egész évre értendők, ezek finom hangolása történik évszakonként és egyénenként. Minden évszakban máshol van a hangsúly az ételek készítésekor.

Az Őszi makrobiotikus ételek című könyvemben részletesen bemutatom ennek az évszaknak a jellemzőit számtalan recepttel együtt.

Az őszi makrobiotikus ételek jellemzői

Az alapelveket alkalmazva folyamatos odafigyelést igényel a szakácstól, hogy a környezeti változásokhoz, az egyéni igényekhez és a mindenkori állapothoz igazítva főzzön az adott évszakban rendelkezése álló természetes alapanyagokból.

Az ősz a betakarítás, a befőzések, az aszalás, a szüret, a télre való élelmiszer betárolás és felkészülés időszaka. A meleg „indián nyártól” a ködös, szeles, hideg időszakig sokféle lehet az időjárás ebben a 3 hónapban.

Ezekhez a változásokhoz alkalmazkodunk a főzésben, az alapanyagok megválasztásában, a vágási és a főzés eljárásokban egyaránt.

A meleg időt a hűtő hatású, könnyű ételek egyensúlyozzák ki. A hűvösödő őszi időszakban azonban már felmelegedni és hőt tárolni segítjük a testünket az ételekkel.

Az alapanyagok hatalmas bőségben érhetők el ősszel is, a legváltozatosabban ilyenkor főzhetünk.

Azonban ekkor is van egy szabály: a természetes alapanyagokat aszerint válogatjuk össze, hogy az emberi szervezetre milyen kedvező hatást fejtenek ki.

Ilyenkor még frissek a kerek és a természetesen édes zöldségek, mint a tök, sütőtök, hagyma, sárgarépa, paszternák és a káposzta. Ezért ezek gyakran kerülnek asztalra.

Gazdag kínálatban állnak rendelkezésre az őszi gyümölcsök, de megérik a gesztenye és a dió is.

A gabonák közül az egész évben használható barnarizs mellett, a melegebb napokon még kukoricát és árpát is főzünk. Később azonban előtérbe kerül az erőt adó búza, és a melegítő köles. Ha még jobban fázunk, akkor már a zab és a hajdina.

Gyakrabban vesszük elő a gabonák és babok főzéshez a kuktát, többször bekapcsoljuk a sütőt, a főzéshez enyhén több olajat, sót, ízesítőt, gazdagabb fűszerezést és kevesebb vizet használunk.

A meleg napok elmúltával lecsökkentjük a nyers zöldségek és gyümölcsök fogyasztását. A nyers gyümölcsöket és salátákat, a könnyű kantent és gyümölcstortát felváltják a főtt, sült vagy aszalt gyümölcsökből, sütőtökből, gesztenyéből készült, melegítőbb desszertek.

makrobiotika_sutotok
Őszi makrobiotikus ételek: makrobiotikus sütőtökös főétel

Makrobiotikus főzési eljárások ősszel

Több kerek és gyökérzöldséget használunk, ezeket blansírozva, olajjal hirtelen sütve és párolva tesszük az asztalra. Később gőzben, vagy kevesebb vízzel, hosszabb idő alatt, nishime módon készítjük el.

A nishime egy főzési eljárás a makrobiotikában. Egész pontosan a kerek és gyökérzöldségek lassú főzési módszere, amikor a zöldségeket nagyobb darabokra vágjuk, és lassan főzzük.  Saját levében puhul meg, kevés víz hozzáadásával, amely a főzési folyamat végére elpárolog.

A gyökeres zöldségeket, mint a sárgarépa, jégcsapretek, fehérrépa, bojtorjángyök ér, paszternák gyufaszálra vágva is pirítjuk, kinpira módon.

A kinpira szintén egy főzési eljárás a makrobiotikában. Kétféle változata ismert.

Az egyiknél a pirítást végezhetjük egy csipet só hozzáadásával folyamatosan kevergetve, megakadályozva ezzel a leégést. A só és a hő hatására a zöldségek kiengedik saját levüket és ebben pirulnak meg.

A másik módnál a vastag aljú serpenyőt egy kiskanál hidegen sajtolt olajjal megkenjük, felforrósítjuk, beletesszük a gyufaszálformára vágott gyökeres zöldségeket, egy csipet tengeri sót és kevergetve pirítjuk. Ezzel a módszerrel segítjük az életerő növekedését, erősítjük a tüdőt, a vastagbelet és a jobb emésztést.

A gyökeres és kerek zöldségek a hidegebb időben már hosszabb főzést igényelnek, ehhez nagyobb darabokra vágjuk fel őket. Hosszabban főtt, sűrűbb leveseket, ragukat is főzünk az őszi zöldségfélékből, a tökfélékből, káposztafélékből, karfiolból.

Őszi makrobiotikus italok

Egész évben iható makrobiotikus ital a forrásvíz vagy tisztított víz, a pirított bancha szár tea, a pirított barnarizs tea és az édes zöldség ital.

Alkalmanként a melegben a nyers sárgarépa lé és alma lé, ősszel gyakrabban a gabona kávé, néha a melegítő gyömbér ital és állapot függvényében a különféle gyógyitalok fogyaszthatóak.

Ezekkel az ételekkel és italokkal követve az évszak és az időjárás változásait összhangban maradunk a természetes környezetünkkel és támogatjuk szervezetünk természetes egyensúlyát.

Némileg ehhez a témához kapcsolodik egy nemrég írt bejegyzésem a „makrobiotika 5. évszakáról„. Ebben a nyár és az ősz közötti átmenetéről írtam receptekkel együtt. Ide kattintva tudod elolvasni.

Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor nézd meg főzősikolámat:

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotika tudományáról, akkor iratkozz fel hírlevelemre:

Share This