A nyári gyümölcsök tartósítása a makrobiotikában is helyet kap, mivel az egészséges étrendben csak természetes alapanyagokból készülnek ételek. Tehát, az így készült ételek nem tartalmaznak semmilyen mesterséges adalékanyagot, ízfokozót, színezéket stb.

Ez azt is jelenti, hogy ha egyes nyersanyagokat az érésén kívüli évszakban is használni szeretnénk, akkor megfelelő módszereket kell használni a tartósításukra.

A nyár nemcsak a hőségről és a vízpartokról szól, hanem a gyümölcsökről is. Folyamatosan érnek, minden évben más és más mennyiségben.

Ha valamiből bőven termett vagy különösen szeretjük, akkor érdemes eltenni belőle a későbbiekre. Ezáltal ételeinket változatossá és ízletesebbé tudjuk tenni az évszakoktól függetlenül.

Ha tehetjük, akkor saját magunk gondoskodjunk a tartósításról. A következőkben ehhez adok kockázatmentes, egyszerű és könnyen megvalósítható ötleteket.

A nyári gyümölcsök tartósítása céljából most két alapvető módszert mutatok be: a lekvárkészítést és az aszalást.

makrobiotika_sargabarack_lekvar
Makrobiotikusan elkészített sárgabaracklekvár

Lekvárkészítés

Az egyik ilyen módszer a befőzés. Ilyenkor hőkezelem a gyümölcsöt és így tartósítom azt. Ezzel egyben csírátlanítom és fertőtlenítem is.

Azonban ennél is többféle eljárás lehetséges.

A hosszabb, amikor például a hagyományos szilvalekvárt napokig főzik üstben fa tüzeléssel. Számos vidéken utánozhatatlan ízvilággal csinálják még ma is ezt. Pompás tekercseket tudunk belőle sütni hajdina-köles-rizs lisztekből készült tészta felhasználásval.

Én a konyhámban egy gyors módszert alkalmazok a lekvárok (pl. rebarbara, szilva, eper, málna, barack, birs stb.) készítésére.

Megmosom (és kimagozom aminek magja van) majd egy nagy edénybe teszem kicsi (tisztított) vízzel és egy csipet sóval. Amikor felforrt, botmixerrel simára pépesítem és újra felforralom, mert idegen eszközzel belenyúltam.

nyári gyümölcsök tartósítása: szilvalekvár
nyári gyümölcsök tartósítása: szilvalekvár

Persze ezalatt folyamatosan keverjük, hogy ne égjen le. Ennek az ideje legalább 20 perc. Amikor forr és már „bugyog”, a tiszta befőttes üvegekbe töltöm színültig. Rácsavarom a tetejét és megfordítom.

Mivel rendkívül forró, így ezzel hőkezelem. Van olyan, aki be is takarja, hogy hosszú ideig legyen forró. Ezáltal is minél tovább tartson ez a művelet.

Én kísérlet kép egy-egy üveget félre szoktam tenni. Van olyan, ami 3 éves és tökéletes állapotban található még.

Hasonlóan lehet kompótokat is eltenni: körte, alma, birs…

FONTOS!

Én a szilvába szoktam fahéjat is tenni. Bármit teszünk bele a lekvárunkba utána mindig forraljuk fel. Így hőkezeljük, mert nem tudhatjuk, hogy milyen baktériumokat juttatunk a lekvárunkba.

Nyári gyümölcsök tartósítása: rebarbara lekvár
Nyári gyümölcsök tartósítása: rebarbara lekvár

Felbontáskor attól függően ízesítem a lekvárokat, hogy mit szeretnék. Édesítésre rizs szirupot használok annak nincs más íze, így megmarad a saját zamata a lekváromnak.

Ha töményebb öntetet akarok, akkor egyszerűen összefőzöm a rizs sziruppal és már öntöm is a pudingok, fagylaltok, piskóták tetejére.

Ha lágyabb ízeket szeretnék akkor köles liszttel sűrítem kicsi víz hozzáadásával. Tökéletes palacsintákba, piskótáknak a tetejére vagy önmagukban nyers gyümölccsel, pirított olajos magvakkal szórva egyaránt remek nyári desszert.

Aszalás

A nyári gyümölcsök tartósítása céljából a másik remek mód: az aszalás.

Ennek is több módja ismert:

  • Hagyományos aszalás, amikor napra kiteszük az asztalt beborítva kb. 5 cm vastagságban gyümölccsel (pl. a szilva, sárgabarack stb.). Vagy a csipkebogyót félárnyékos helyre tesszük, ahová nem esik be az eső. Utóbbit zsákszámra gyűjtöttem be korábban, amikor el tudtam menni kirándulni ősszel. Aszalás után egyszerű áztatással jó sűrű bordó levet kaptam a csipkebogyóból. Mivel a víz, amiben áztattam csak 70-80 fokos volt, így a benne lévő összes értékes tartalmat a tea elfogyasztásával magamhoz vettem. Hatalmas biztonságot jelentett a téli időszakban. Mindenkinek ajánlom!
  • A gyümölcsök aszalására feltaláltak kényelmesebb megoldást is: pl. az aszaló gépet.

Kinek melyik eljárás a szimpatikusabb azt válassza. A makrobiotika a legtermészetesebb módszert javasolja, ami ezer éveken át is jól bevált, a nap tisztító, fertőtlenítő, szárító hatását. Én is ezt használom.

Az egészséges makrobiotikus étrendben használt természetes alapanyagok, az emberi szervezetet támogató hatásuk alapján kerülnek be. Szerencsére igen sok növény befolyásolja kedvezően testünk működését.

Ahhoz azonban, hogy ezt a bőséget minél jobban ki tudjuk használni az év szinte minden napján, érdemes igénybe venni a fenti tartósítási módszereket.

Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor nézd meg az online alapozó makrobiotikus főzőiskolát, vagy ezzel a témával foglalkozó könyveimet:

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotikáról akkor iratkozz fel hírlevelemre:

Share This