A halételek és az úgynevezett „tenger gyümölcsei” is szerepet kapnak a makrobiotika tudományában.

Bár az egészséges makrobioitikus étrend alapvetően természetes növényi alapanyagokra épül, jóval kisebb arányban, de a halak is részét képezik annak.

Elmondható róluk, hogy megbízható forrásai az aminosavaknak, tele vannak vitaminnal, ásványi anyagokkal, esszenciális zsírsavakkal, alacsony bennük a telített zsírsavak aránya és magas a telítettleneké.

A halételek alkalmankénti fogyasztásával gazdagabbá és változatosabbá tesszük étkezésünket.

Hogyan segítik a halak a szervezetünket

A hosszabb távon a növényi étrenden élők, de a más vegán típusú, tejet és tejtermékeket is fogyasztók tapasztalhatják a B12 és a D-vitamin hiányát a szervezetükben. A legtöbb halféle mind a kettőt bőségesen tartalmazza, valamint más alapvető tápanyagokat is.

Miután zsírban szegények a halak, a testsúlyukra ügyelők számára is hasznos táplálékok. A másik nagyon értékes tápanyaguk a többszörösen telítetlen zsírsav, az omega-3 zsírsav. Ez megakadályozza az erek eltömődését, csökkenti szívbetegségek kockázatát, segíti a szellemi teljesítményt és a megfelelő HDL-LDL koleszterin arány megtartását.

A halak D-vitamin tartalma segíti a csontok egészségének megtartását, A-vitamin tartalmuk pedig az egészséges szemhez és a növekedéshez szükséges.

Természetesen tartalmaznak számos fontos ásványi anyagot is. Így például a foszfort, a csontok és fogak egészségéért, a szelént, az értékes antioxidánst, amely a sejteket védi a szabad gyököktől, és a jódot, amely a pajzsmirigy megfelelő működéséhez fontos.

Kevésbé ismert, hogy a sütés és főzés mellett a telítetlen zsírsavtartalom – és ezzel együtt annak a szervezetre kifejtett kedvező hatása – alapvetően nem csökken, valamint, hogy halolajokat nemcsak a friss halak tartalmaznak, hanem a feldolgozott haltermékek is.

A tengeri halak közül a leggazdagabb telítetlen zsírsavforrás a makréla, a hazai édesvízi halak közül pedig a pettyes és fehér busa, valamint a kecsege.

A halak húsa laza szövetszerkezetű, könnyen emészthető, magas víztartalma miatt azonban gyorsan romló táplálék. Kedvező az energia-, zsír-, és a fehérjetartalma (15-20%).

A makrobiotika tudománya alapvetően a fehér húsú, nem zsíros halak alkalmankénti fogyasztását javasolja.

Ilyen édesvízi hal a fiatalabb ponty, csuka, harcsa, keszeg, busa, pisztráng stb. Tengeri alapanyagok közül pedig a tőkehal, lepényhal, nyelvhal, hering, polip, kagyló, osztriga, garnélarák, rák és a homár.

Mivel a halételek az egészséges étrend részei, ezért a következőkben egy könnyen elkészíthető makrobiotikus halétel receptjét osztom meg.

Rakott pisztráng

A makrobiotikus halételek készítésére is érvényes az a szabály, amely szerint az elkészítésükhöz szükséges természetes alapanyagokat aszerint válogatjuk össze, hogy az emberi szervezetre milyen kedvező hatást fejtenek ki.

Az ételhez lehetőleg fehér húsú nem zsíros halat szerezzünk be, pl. fogas, süllő, harcsa, amelyek ragadozó halak, és tiszta vízben élnek.

Lehet pisztrángot is, ekkor azonban nézzük meg a szemét. Ha kifelé boltosul akkor friss. Ha már behorpad a szeme akkor nem friss a pisztráng. Nem javasolt megvásárolni.

Én most egy pisztránggal készítettem el.

Hozzávalók

  • 1 db fehér húsú hal – jelen esetben pisztráng
  • 1 db sárgarépa ovális szeletekre vágva (nagy méretű)
  • 1 db jégcsapretek (nagy méretű)
  • 4 gerezd apróra reszelt fokhagyma
  • 1 db citrom vékonyan karikákra vágva

Elkészítés

Egy réteg karikára vágott sárgarépára egy réteg karikára vágott jégcsapretket és egy réteg szeletelt halat teszek, amit korábban fokhagymával (vagy esetleg más kedvelt módon) ízesítek

Legegyszerűbb sóval és reszelt fokhagymával a tetejét be „kenni”. Ezután pihentetem a halat, ami segít abban, hogy jobban átvegye az ízét. Ez néhány perctől akár fél napig vagy akár 1 éjszakáig is történhet a hűtőszekrényben.

A legfelső rétegként egy darab vékony karikákra vágott citromot teszek, amivel az egész tepsit be lehet fedni. Lefóliázom vagy lefedem a tetejét, és 180 fokos sütőbe teszem. Ezután a hal méretétől függően ellenőrizzük (30 perc múlva), hogy elkészült-e.

Makrobiotikus rakott pisztráng

Tálaláshoz felhasználhatunk számos más természetes növényi alapanyagot. A halhús emésztéséhez a citrom a legmegfelelőbb, ezért citromlével „meglocsolhatjuk” egy kicsit. Emellett jégcsapretek salátát vagy bármilyen retek salátát (piros retek, sör retek és más nyers zöldségek keveréke) fogyaszthatunk hozzá.

Szintén lehet még tálalni puliszkával (polentával) illetve rizzsel is.

A változatos és egészséges étkezés érdekében illesszük be a halat is az étrendükbe.

Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor kattints ide:

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotika tudományáról, akkor iratkozz fel hírlevelemre:

Share This