A makrobiotikus étrend tartalmaz minden olyan összetevőt (fehérje, vitaminok, ásványi anyagok stb.), ami ahhoz kell, hogy a szervezet tökéletesen és egészségesen működjön. 

Akik azonban nem ismerik a makrobiotika táplálkozási rendszerét, eleinte attól tartanak, hogy ez az étrend nem látja el őket elegendő alapvető tápanyaggal, amelyekre szükségük van a hosszú, egészséges élethez. 

Az egészséges étkezéshez szükségünk van az ételek széles választékára, ezek kombinálására, variálására és helyes arányára. De semmi ok nincs arra, hogy a szükséges tápanyagokat ne fedezhetnénk a makrobiotikus ételekkel. Így van ez a vitaminokkal is. A szakszerűen elkészített étrend tartalmazza azokat (és olyan arányban), amire az adott szervezetenek szüksége van.

A vitaminokról

A vitaminok az anyagcsere szempontjából rendkívül fontosak. Szükséges mennyiségű és egyenletes bevitel mellett fittnek, míg ellenkező esetben fáradtnak érezhetjük magunkat, és könnyen megbetegedhetünk. Az emberi szervezet csak rövid ideig képes raktározni ezek nagy részét. Megfelelő mennyiségben kizárólag a D-vitamint állítja elő önállóan, de ezt is csak a napfény segítségével. 

Két típusát különböztetjük meg:

1.   Vízben oldódó vitaminok: B1-vitamin, B2-vitamin, B12-vitamin, niacin, 

pyridoxin, pantoténsav, biotin, folsav, C-vitamin. 

2.   Zsírban oldódó vitaminok: A-vitamin, D-vitamin, E-vitamin, K-vitamin. 

A legtöbb vitamint naponta kell pótolnunk. Némelyek esetében elegendő, ha provitaminok formájában juttatjuk be azokat a szervezetünkbe. Ilyen például a sárgarépában előforduló karotin, amely az anyagcsere folyamán A-vitaminná alakul át. 

Vitaminok a makrobiotikus étrendben

A makrobiotikus ételek készítésénél számos főzési és ételkészítési módszert használunk. Cél, hogy az alapanyagokban minél több a szervezetünk számára fontos tápanyag maradjon, illetve, hogy az ételek minél ízletesebbek és zamatosabbak legyenek.

Először is helyben termett, megfelelően érett zöldséget és gyümölcsöt fogyasszunk. Az a gyakorlati tapasztalat, hogy ha ilyen természetes körülmények között termelt növényeket használunk főzéskor, akkor biztonságosan hozzájutunk a napi szükséges vitaminhoz és ásványi anyagokhoz.  

A nyers étel hűtő hatású. Éppen ezért nyáron a kánikulában akár 25 % vagy még több a nyers étel napi fogyasztásának az aránya az egyéb főzési móddal elkészítetthez képest. A nyers étel nehezebben emészthető, ezért erjesztjük sóval (pl. savanyúkáposzta, csalamádé, sós uborka), vagy valamilyen más módon (kovászos uborka). Nincs hőkezelve, így nem kell attól tartani, hogy bármilyen vitaminveszteség történik. Sőt az erjesztés során még több hasznos anyag is kerül a szervezetünkbe.

A főzéstől való félelemmel kapcsolatosan gyakorlati tapasztalat, hogy nem kell ettől tartani. A makrobiotikának főzés során – amikor hő segítségével emészthetőbbé teszi a növényt – nem az a célja, hogy a vitaminok „szétessenek”. A szándék az, hogy annak tulajdonságait olyan módon változtassa, hogy a gyógyhatás felerősödjön. 

Pirított zöldséges csicseriborsós rizstészta, cékla-alma-lilahagyma salátával

Makrobiotikus főzési módok

A változatosan használt főzési módok segítségével teljes értékben hozzájutunk a napi szükséges biológiailag teljes értékű vitaminhoz. A növény is „feltáródik”, hogy könnyebben felszívódjanak a vitaminok. Nehéz a nyers emésztése. Az emberi szervezet emésztőrendszere (nincs bendője) nem igazán alkalmas a tiszta, nyers élelmiszerek életen át történő fogyasztására.  A nyers rostok által bezárt hatóanyagokat a szervezet nehezebben tudja hasznosítani, mint a főtt ételek esetében. 

Azonban kis mennyiségben mindig van nyers, nem hőkezelt növény az ételünkben. Például levesek tetejére szórhatunk apróra darabolt nyers snidlinget, újhagymát, póréhagymát, petrezselyemet stb. A főfogásnál a savanyú-saláta féle, a szendvicseknél pedig a különböző zöldségek lehetnek nyersek (retekfélék, hagymafélék, uborka stb.).

A makrobiotika a természetes úton történő vitamin bevitelt javasolja. Az a gyakorlati tapasztalat, hogy egészséges szervezet a makrobiotikus ételekben lévő vitamint tökéletesen hasznosítja.

Ha megszeretnéd tanulni, hogy miként készíts csak természetes alapanyagokat tartalmazó ételeket, amelyekkel szervezeted egészséges és életerővel teli lesz, akkor jelentkezz az online alapozó makrobiotika tanfolyamra.

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotika tudományáról, akkor iratkozz fel hírlevelemre.

Share This