Gluténmentes gabona fajtákat szerencsére hazánkban is könnyen betudunk szerezni. Ez azért fontos, mert a makrobiotikus rendszerben a fő alapanyagok az egész gabonaszemek, amelyekből a szervezetünk számára egyensúlyt létrehozó ételeket készítünk. Ez teszi lehetővé az egészséges működést és a jó közérzetet. 

A fentieket kisebb arányban kiegészítjük zöldség-, bab-, borsó- és lencsefélékkel. Felhasználunk még mag- és dióféléket, helyi idénygyümölcsöket, fűszereket és különböző ízesítőket.

Korábban a gluténnal kapcsolatban már írtam egy bejegyzést, valamint arról is, hogy panaszok esetén, miként lehet megállapítani a gluténallergiátMivel a gabona képzi az alapot a gluténmentes makrobiotikus étrendben, ezért fontos ismerni, hogy mely fajtákat fogyaszthatjuk, illetve melyeket nem. Ebben a részben erről lesz szó.

A gluténmentes makrobiotikus étrendben kerülendő gabona fajták és gabonatermékek

Ha kiderült, hogy szervezetünk nem tudja feldolgozni a glutént, akkor az alábbiakat kerüljük az étrendünkben:

  • A gabonák közül kerülendők a búza, a tönkölybúza, a durum búza, a kamut búza és őrleményei, valamint a búzaeredetű termékek: liszt, korpa, töret, dara, búzacsíra, búzacsíraolaj, búzakeményítő, módosított búzakeményítőfélék, hidrolizált búzafehérje, búzafehérje alapú sütőipari térfogatnövelő szer, az ezekből készült ételek, pl. kenyér, tészta, péksütemény, süteményfélék, ostya.
  • A gabonák közül kerülendők a rozs és a rozseredetű termékek.
  • A gabonák közül szintén kerülendők az árpa, árpagyöngy és ezek feldolgzott termékei, az árpa maláta és maláta kivonat.
  • A gabonák közül kerülendők a zab és a zaberedetű termékek egyéni érzékenység szerint.
  • Kerülendő a fenti gabonafélék keresztezésével előállított bármely gabona – pl. tritikálé- és abból készült termékek, a magok csíráztatása után előállított ételek, a maláta és maláta kivonat, a fenti magok pelyhesített változata
  • Kerülendő a rizsfélék közül a vadrizs, mert nem biztosítható a gluténszennyeződéstől való mentessége és egyes fajtái gluténtartalmúak, szintén emiatt nem fogyasztható a kínai fekete rizs is.

makrobiotikus_glutenmentes_kenyer

Fogyasztható gabonák és gabonatermékek

A legfontosabb hogy létezik biztonságos, hiányállapotok nélküli élet és étrend glutén nélkül is! Szerencsére számos alapanyag áll a rendelkezésünkre, amelyekből rendkívül változatosan és könnyen lehet finom ételeket készíteni. Ennek az étrendnek a lényege, hogy a gluténtartalmú gabonákat más gabonákkal és egyéb növényi alapanyagokkal helyettesítjük. 

Akik glutén érzékenyek, azoknál ez általában együtt járhat azzal, hogy tejtermékekre is allergiásak. Amennyiben teljes biztonságban szeretnék az egészségüket, akkor kerüljék az összes ilyen tartalmú készítményt (jégkrém, joghurt, kefir, túró, tejföl, tejszín, és a legveszélyesebbeket: a különböző sajt féléket). Nem érdemes kompromisszummal sem fogyasztani, hogy csak kicsit….

Számtalan finom, könnyen elkészíthető és tápláló étel létezik, amire át lehet helyezni a hangsúlyt a tejtermékek és a gluténtartalmú ételekről. Erről szól az online tanfolyamom is.

Azzal a feltétellel, hogy a tárolás, őrlés és csomagolás során nem szennyeződhettek gluténnal felhasználhatók: 

  • a barnarizs,
  • az édesrizs,
  • a köles,
  • az amaránt, 
  • a hajdina,
  • a kukorica,
  • a natúr pattogatott kukorica,
  • és a csicsóka (a burgonya helyett). 

A gluténmentes lisztekbe keverhetnek lisztet a fenti gabonákon kívül sárgaborsóból, lencséből, szezámmagból, naprafogómagból, tökmagból, lengmagból, mandulából, gesztenyéből, sőt még szentjánoskenyérmagból is.

A fentiek felhasználásával készült feldolgozott gabonák és feldolgozott élelmiszerek, kenyerek, müzlik, és egyéb termékek azzal a feltétellel fogyaszthatók a speciális étrendben, hogy semmilyen gluténtartalmú összetevőt nem tartalmaznak és a gyártás során sem szennyeződnek ilyennel.

A képeken az általam sütött gluténmentes pékáruk láthatók. A makrobiotikáról, és a gluténmentes makrobiotikus étrendről és életmódról részletesebben könyvemben olvashatsz.

A következő részben gluténallergiában érintettek számára fogok megosztani makrobiotikus táplálkozási tanácsokat.

Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor nézd meg az online alapozó makrobiotikus főzőiskolát, vagy ezzel a témával foglalkozó könyveimet:

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotika tudományáról, akkor iratkozz fel hírlevelemre:

Share This