15+1 makrobiotikus főzési és ételkészítési módszer segíti az egészséges ételek elkészítését
Ebben a részben azt mutatom be, hogy milyen módszereket használunk az egészséges ételek elkészítéséhez. Ezek között természetesen található számos közismert is.
Emellett igyekszem egyes eljárásoknál hasznos gyakorlati tippeket adni, ami segítheti a hatékonyabb vagy ízletesebb elkészítést.
Cél, hogy az alapanyagokban minél több a szervezetünk számára fontos tápanyag maradjon, illetve, hogy az ételek minél ízletesebbek és zamatosabbak legyenek.
15+1 makrobiotikus főzési és ételkészítési módszer a következő:
1. Forralás
Főzés nagy mennyiségű, kb. 100°C-os folyadékban. A vízben forralásos alapmódszert naponta használjuk, a főzés lehet gyors vagy lassú.
2. Blansírozás
A darabolt zöldségeket forró, lobogó vízbe tesszük, majd fajtától és mérettől függően 1-5 percig főzzük és gyorsan kivesszük, lecsepegtetjük vagy hideg vízzel gyorsan lemossuk.
Tipp
Először azokat a zöldségeket blansírozzuk, amelyek nem túl erős ízűek vagy nem színezik meg a vizet: kelkáposzta, kínai kel, a sárgarépa átlósan vékonyra vágott szeletei és utoljára a lila káposzta leveleit.
3. Lassú főzés
A forralás után a forráspontnál alacsonyabb hőmérsékletű folyadékban főzünk. A hosszabb főzési idő miatt nagyobb mennyiségű tápanyag távozik az alapanyagból a folyadékba, ennek csökkentésére használjunk nagyobb átmérőjű edényt és kevés vizet.
Tipp
Annyi vizet öntsünk az alapanyagokra, hogy azok feléig érjen. A forralás után a tüzet lecsökkentve 15-30 percig lassan főzzük a zöldségek méretétől függően. A főző folyadékot felhasználjuk leves alapként, mártásokhoz vagy rakott ételekhez.
4. Nishime
A kerek és gyökérzöldségek lassú főzési módszere, amikor a zöldségeket nagyobb darabokra vágjuk, és lassan főzzük. Saját levében puhul meg, kevés víz hozzáadásával, amely a főzési folyamat végére elpárolog. Gyakrabban főzünk így a gyenge állapotban lévő személyeknek, hogy erősödjenek.
5. Gőzölés
Az étel nem érintkezik a főző lével, hanem annak forró, 100°C-os gőzében puhul meg. A gőzölt ételnek a gyors főzéssel kevés tápanyagot veszítenek, az ízük könnyű és kevés vizet vesznek magukba. Ezzel a módszerrel a zöldségeink még enyhén ropogósak maradnak, a természetes színüket is megtartják.
Tipp
Gőzölés után a brokkolit és a leveles zöldeket gyorsan hideg víz alá tesszük, leöblítjük. A karfiolt és a brokkolit néhány perc alatt ropogósra gőzölhetjük, más zöldségeket 5-10 percig tartunk a gőzben a zöldség vastagságától és méretétől függően. Külön gőzölünk minden egyes zöldségfajtát. A gőzölő vizet felhasználhatjuk egyéb ételekhez, mártásokhoz, levesekhez.
6. Dinsztelés, párolás
A zöldséget serpenyőben vagy lábasban, kevés vízben és/vagy olajban, folyamatos keverés mellett, közepes hőmérsékleten hevítjük. A dinsztelés és a vízben párolás számos kímélő zöldséges fogás elkészítésének alapja. A megmaradt vizet felhasználhatjuk szószokhoz vagy levesek alapjaként.
Tipp
Gyorsabban elkészül, ha a lábast jól illeszkedő fedővel zárjuk le.
7. Pirítás
Vastag talpú edénybe tesszük a feldarabolt – gyufaszálformára vágott – zöldségeket kevés tengeri sóval és óvatos keveréssel pirítjuk. A hevítés és a só hatására a zöldség levet enged. Energiát adó ételkészítési mód.
8. Kinpira
A gyökérzöldségek – jégcsapretek, sárgarépa, fehérrépa, paszternák, bojtorjángyökér, gyermekláncfű, stb. – főzési módszere, amelyhez a zöldségeket gyufaszálformára vágjuk és kevergetve pirítjuk.
9. Főzés nagy nyomáson, kuktában
A zárt főzőtérben, a magas nyomáson és hőmérsékleten, jobban megmaradnak a tápanyagok, minden alaposabban, gyorsabban és az ételek fogyasztóinak több energiát adva fő meg.
Tipp
Ügyeljünk a főzési idők betartására, mert az étel nagyon gyorsan szétfőhet.
10. Sütés 5 cm mély olajban
Amit sütünk, teljesen belemerül a forró olajba: zöldséges, hüvelyes, magos, gabonás fasírtok, krokettek, tésztában sült zöldségek gyors sütésére használjuk.
Tipp
Minél tovább sütjük, annál több olajat szív magába az étel, ezért érdemes kisméretű darabokat sütni. A megsült darabokat szűrőkanállal szedjük ki papírtörlőre, ami felszívja a felesleges, lecsepegő olajat.
11. Tempura
Tempura tésztát készítünk, ebben forgatjuk meg a zöldségdarabokat, majd 5 cm mély, forró olajban kisütjük és lecsepegtetjük. Kedvelt téli étel. Jégcsapretekből vagy más retekfélékből készült salátát, savanyút kínálunk az olajos ételekhez, hogy megkönnyítse az olaj emésztését.
12. Sütés, pirítás olajban, serpenyőben
Az ételt kevés forró olajban, folyamatos kevergetés mellett sütjük meg. Az olajon sütött, vékonyra vágott zöldség jobban megőrzi a vitamin- és ásványi anyag tartalmát, mint a főzés esetében, de az olaj és energiatartalma ekkor magasabb.
13. Gyors sütés wokban
A hagyományos kínai eljárásban kevés olajon – elég az edényt olajjal kikenni – speciális félgömb formájú serpenyőben (wokban) kevergetve sütünk.
Tipp
Ha az étel sütéskor hozzátapad az edényhez, akkor inkább kevés vizet adjunk hozzá, így gyorsan készíthetünk könnyű ételeket.
14. Sütőben sütés
Sütőben, zsiradékon vagy a nélkül készítjük el az ételt 140–200 fokon. Pirulhat rövid ideig magas hőmérsékleten, vagy készülhet magas hőmérséklet után alacsonyabbon az étel fajtájától függően. Sütőben sült lisztes desszertek, kenyér félék, rakott tészták, sütőtök, hal, zöldségek, tepsiben sült fasírtfélék készítésére használjuk.
Tipp
A zöldségeket csak minimális mennyiségű olajjal kenjük át, hogy ne szívjanak magukba sok zsiradékot a sütés során!
A hal jobban megőrzi a tápanyagtartalmát, ha a főzés vagy a sütőben sütés helyett serpenyőben sütjük, vagy grillezzük, mivel az alacsonyabb hőmérséklet illetve főzési idő miatt így kisebb a tápanyagveszteség.
A sütőben sült lisztes termékek fogyasztását mérsékeljük az egészségünk érdekében, mert nagyon szomjassá tesznek, kiszárítanak.
15. Grillezés
Az ételt zsiradékon vagy zsiradék hozzáadása nélkül közvetlen hő segítségével készítjük el gázláng vagy faszén fölé helyezett grillrácson, rostélyon vagy grillező lapon.
Tipp
Grillező lap használatakor kenjük be a lapot egy kevés növényi olajjal a sütés előtt. A grill legyen tűzforró, amikor ráhelyezzük az ételt, így az ételek jobban megőrzik a nedvesség, valamint a vitamin és ásványi anyag tartalmukat.
Grillezés előtt ne sózzuk meg az ételt, mert az a só hatására levet enged és a nedvességtartalmával együtt elveszíti a benne levő vitaminok és ásványi anyagok egy részét is. Szélsőségesen ételkészítési mód, ezért csak ritkán alkalmazzuk és ellensúlyozzuk a grillezett ételek fogyasztását savanyúkkal, salátákkal és kiegyensúlyozottabb fogásokkal.
15+1. Nyers ételek
A mérsékelt égövben, ahol négy évszak van, a naponta elfogyasztott zöldségek kétharmad részét főzzük. A főzéssel megkönnyítjük az ételek emésztését és energiát adunk nekik. A zöldségek egyharmad része kerül nyersen az asztalra, a meleg nyári időszakban, ezeket saláták, savanyúságok, díszítések formájában fogyasztjuk. Érésük idején, a nyári időszakban nyersen kerülnek asztalra a helyi idénygyümölcsök is.
Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor nézd meg az online alapozó makrobiotikus főzőiskolát, vagy ezzel a témával foglalkozó könyveimet:
Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotikáról akkor iratkozz fel hírlevelemre:
Köszönöm, mindig tanulok valami újat, az eljárásokat ismerem, de nem biztos, h tudtam az idegen név mit takar! pl:(nishime)