Sokszor kérdezik tőlem: Miben különbözik a makrobiotika a többi táplálkozási módszertől? A válaszom egyszerű: az általános makrobiotikus étrend, világszerte sokak tapasztalata szerint, egészséges, hosszú, aktív életet tesz lehetővé.
Alkalmas a modern élelmiszeripari ételek által okozott, rohamosan terjedő civilizációs betegségek megelőzésére (pl. gluténallergia, daganatos megbetegedések, emésztőrendszeri problémák, cukorbetegség, endometriózis stb.).
Személyes tapasztalatom
Mint, már korábban írtam, nekem is a makrobiotika segített felgyógyulnom a gyerekkorom óta tartó súlyos betegségből. A munkám során azt tapasztalom, hogy másoknak is tud segíteni.
Nagyon sok pozitív dolgot tudnék kiemelni ezzel a tudománnyal kapcsolatban. Számomra a legfontosabb, hogy 61 évesen életenergiával teli vagyok, dolgozom, folyamatosan tanulok, sportolok, táncórákat veszek, és ami a legfontosabb: egészséges vagyok.
Ugyanakkor azt gondolom, hogy ez a fajta aktív és mozgalmas élet másoknak is elérhető. Éppen ezért a célom, hogy minél több emberhez eljuttassam ezt az évszázados tapasztalatokon nyugvó tudást.
Miben különbözik a makrobiotika a többi táplálkozási módszertől? Három fontos jellemzőt emelnék ki, ami megkülönbözteti a makrobiotikát a többi módszertől. Ez a három a következő: a biztonság, a korlátlan ideig történő alkalmazhatóság és az, hogy „örökzöld” alapelveken alapul.
Azt gondolom, hogy ezek nagyon jól bemutatják ennek az táplálkozási módszernek az értékeit.
1. Biztonságos
A makrobiotikus ételek fogyasztása kockázatmentes. A főzés során csak természetes alapanyagokat használunk fel. Nincsenek mesterséges ízfokozók, állományjavítok, színezékek stb.
A szervezetet nem terheljük felesleges anyagokkal. Ennek köszönhetően az így elkészített ételek nem okoznak allergiát, illetve egyéb betegségeket.
2. Bármeddig alkalmazható
A makrobiotikus táplálkozási módszert, az ember élete végégig követheti.
Ez egy több évszázados tapasztalatok alapján kialakult rendszer, amely harmóniában van az emberi szervezet igényeivel és működésével.
Nincsenek évszakokhoz és különböző trendekhez kötve. Minden évszakban máshogy étkezünk a természet ritmusa szerint.
Nyáron hűtő, télen melegítő, tavasszal pedig tisztító ételeket fogyasztunk. Az ősszel máshogy táplálkozunk. Felkészülünk a télre, hogy megtartsuk a hőt, és ezáltal ne fázzunk.
Végtelen egyszerű és gyors az elkészítésük. Az alapanyagok egy részét egy hónapra előre megvásárolhatjuk. Ide tartoznak a gabonák, a bab, a lencse, egyes borsófélék, zöldségek, gyümölcsök (rekeszben egy hónapig frissen elállnak, pl. alma, sütőtök).
Teljesen más a helyzet a gyorsan változó divatétrendekkel. Ezek már akár néhány hónap múlva panaszokat okozhatnak, vagy nem lehet tartósan követni őket, mert bonyolult az elkészítésük.
3. Örökzöld
Nem alkalmi „divat” étrend, hanem mint ahogy korábban is írtam, egy több évszázados tapasztalatok alapján összeállított átfogó rendszer.
Az ősi elvek örökzöld értékeit modern tudományos vizsgálatok sokasága támasztja alá. Szintén igazolt, hogy életmódként élve hosszútávon szolgálja az egészséget.
További előnyök
A makrobiotikus életmód és étrend sokféle éghajlaton, kultúrában, tudásszinten és anyagi helyzetben gyakorolható. Nagy előnye, hogy nem kényszerít ránk szigorú “szerzetesi” életmódot vagy mindenkire egyforma étrend követését.
Az étrend rugalmasan képes alkalmazkodni az egyéni adottságokhoz. Így az életkorhoz, nemhez, életmódhoz, fizikai aktivitáshoz és állapothoz.
Legnagyobb értékünk az egészségünk, amiért nekünk is tennünk kell. A makrobiotika ebben tud segíteni.
A következő részben a makrobiotikus étrend értékeit és főbb jellemzőit mutatom be.
Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor nézd meg az online alapozó makrobiotikus főzőiskolát, vagy ezzel a témával foglalkozó könyveimet:
Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotikáról akkor iratkozz fel hírlevelemre: