A paradicsom egy jó példa arra, hogy bár ez egy szélsőséges termés, miként lehet ennek ellenére is felhasználni az egészséges makrobiotikus étrendben. A makrobiotika tudománya mindig arra törekszik, hogy a természetes alapanyagok szélsőséges energiái az ételekben egyensúlyba kerüljenek – úgy mondjuk szaknyelven, hogy „középpontosak” legyenek.
Lehet ez a mondat elsőre egy kicsit nehézkesnek tűnik, ezért kifejtem jobban. Alapvetően kétféle energiát különböztetünk meg: a „szétterülőt” és az „összehúzót”. Semmi sem teljesen „összehúzó” vagy „szétterülő”. Mindenben megtalálható mindkettő, csak különböző arányban. Az adott dolgot, jelenséget vagy állapotot a meghatározóhoz soroljuk be.
Ahogy a bevezető mondatban írtam, célunk, hogy ezek a szélsőséges energiák végül egyensúlyba kerüljenek az ételeinkben. Erre egy klasszikus példa az olajos magvak pirítása. Az olaj (szélsőségesen) szétterülő és pirítással, illetve sós folyadék vagy só hozzáadásával ellentételezhető.
A paradicsom szakszerű felhasználása
Mivel emésztéskor savasító, ezért ezt a hatását ellensúlyozni kell az élelmiszereinkben.
Ennek egyik remek módja például az aszalás, aminek hatására teljesen átalakul. Ilyenkor az emésztése könnyebb lesz, negatív hatása KOMPENZÁLÓDIK.
De emellett más módokon is elérhetjük ezt a változást.
A következőkben azt mutatom be, hogy néhány közkedvelt ételt miként lehet egyensúlyba hozni.
Lecsó
Szinte mindenki kedvenc nyári étele, amelyhez paprikát és paradicsomot is felhasználunk az ételkészítés során.
Hogyan kompenzáljuk a szélsőséges hatást?
Amikor üvegesre pirítjuk a hagymát, finomra reszelt sárgarépát vagy fehér répát teszünk hozzá. Amikor ezek megpuhulnak, akkor folytatjuk a lecsó „hagyományosan” is ismert elkészítését. Ennek a két zöldségnek a hozzáadásával észrevehetően más energiájú ételt kapunk.
Paradicsomos gyöngybab
A spanyolok kedvenc tradicionális étele. A paradicsomszószba teszik a főtt babot.
Hogyan tudjuk megoldani, hogy ne savasítson?
A módszer ugyan az, mint az előző példánál: a szósz készítése során reszelt sárgarépát teszünk bele és összefőzzük az étellel.
Töltött paprika paradicsomszószban
Ebben az esetben a főtt kölesből és főtt tarkababból készítünk tölteléket. Ennek hatására már nem savasít annyira a paradicsomos étel.
Tehát a lényeg az, hogy attól, ha valami szélsőséges még nem kell feltétlenül mellőznünk. Sok esetben valamilyen formában még fel tudjuk használni az étkezésünkben. Így ezt a tulajdonságát középpontba tudjuk hozni, megváltoztatni.
Szakszerű módszerekkel ezáltal még változatosabbá tudjuk tenni táplálkozásunkat.
Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor nézd meg az online alapozó makrobiotikus főzőiskolát, vagy ezzel a témával foglalkozó könyveimet:
Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotika tudományáról, akkor iratkozz fel hírlevelemre:
Köszönöm a jo tanacsokat ,amiota sargarepat teszek bele ,a paradicsom szoszba ,finomabb ,az ize is ,atöltött paprikat ezentul en is igy fogom elkesziteni ,
Nagyon jó ötletek