Az alma az egyik kedvenc alapanyaga a makrobiotika tudományának. Miért? Mert az étrendbe a természetes alapanyagokat aszerint válogatjuk össze, hogy az emberi szervezetre milyen kedvező hatást fejtenek ki. E „szabály” alapján jelentős szerepet kap ez a gyümölcsünk.

Szerte a világon termesztik. Régen, több mint 1000 féle almafaj létezett, néhány generációval ez előtt is még 150 körüli. Ma ezek már csak magán kertek féltve őrzött kincsei. A nagy almáskertekben sokkal kevesebb félét termesztenek manapság.

Ettől függetlenül még mindig választhatunk többféle savanyú, savanykás, enyhén édes, aromás édes alma közül a piacon. Az elsők már júniusban érnek, a többiek pedig egészen novemberig adják a gyümölcsöt a Kárpát-medencében élőknek.

Mivel egy igen jelentős gyümölcsről van szó, ezért írtam róla egy rövid receptes kézikönyvet Makrobiotikus almás receptek címmel, amiben többet is olvashatsz róla.

Az alma élettani hatásai

A számunkra hagyományosan fontos alma energiát ad, egyensúlyt segít teremteni. Az almafélék gazdagok flavonoidokban és pektinben, értékes rostokban, csökkentik a koleszterinszintet és a szívbetegségek kockázatát.

A fogyókúrák egyik igen hasznos segítője. Ha valaki egy-két napos almakúrát tart, nemcsak súlycsökkenést érhet el, hanem ezzel egyidejűleg méregteleníti is a szervezetét. A savanyú alma májtisztító hatású.

Az alma rendszeres fogyasztásával csökken a rák, az asztma és a 2. típusú cukorbetegség kockázata is. Édességét a fruktóz adja, ami olyan egyszerű cukor, amely lassabban bomlik le, különösen a gyümölcs rostjával kombinálva, így a vércukorszintet nem emeli meg gyorsan. E mellett is mértékkel együk, hetente néhány alkalommal, nyáron lehet kicsit gyakrabban.

Szerencsére számtalan módon elkészíthető: kompótnak, sütve, főzve, párolva, gyümölcs- és zöldségsalátába darabolva, mártásnak, süteménynek stb.

Én ma egy klasszikus almából készült étel receptjét osztom meg.

Almaszósz alma tempúrával 

Hozzávalók az almaszószhoz

  • 4 db alma, meghámozva, kimagozva felkockázva
  • 2 dl almalé
  • 1 mokkáskanál fahéj
  • csipet só

A hozzávalókat edénybe teszem és felforralom, ezután még néhány percig puhára főzöm az almákat és mixerrel pépesítem.

Hozzávlók a tempúra tésztához

  • 10 dkg rizsliszt
  • 5 dkg hajdina liszt
  • csipet só
  • 1,5 dl víz

Tempúra tésztában megforgatott alma szeletek 5 cm mély olajban kisütve.1 db alma 3 mm-es szeletekre vágva. Az almát félbe vágom, karalábé kivájóval a magházát kiveszem és vékony szeleteket vágok belőle.

A hozzávalókat összekeverem. Ebben a tempúra tésztába forgatom meg az alma szeleteket és teszem bele a forró olajba. Mind a két oldalát ropogósra süssük és csepegtessük le rácson az olajtól. Tálaláskor almakrémbe tegyük. Az étel a bejegyzés nyitóképén látható.

Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor kattints ide:

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotika tudományáról, akkor iratkozz fel hírlevelemre:

Share This