Ezeket az alapanyagokat ne használd az ételeidben: tej és tejtermékek. Vannak azonban olyan nyersanyagok is, amelyeket mértékkel és a makrobiotika szabályai szerint lehet fogyasztani az étkezéseink során.
De miért fontos ezt tudni és melyek ezek?
A makrobiotika tudománya egy olyan átfogó táplálkozási rendszer, amely évszádok során alakult ki. Emberi tapasztalatok összesége, amelyeket a tudomány is igazolt. Ennek az étrendnek fontos alapkövét képezik a természetes alapanyagok.
Azonban a különféle nyersanyagok nem egyformán hasznosak, jók mindenkinek. Sokszor valamilyen érzet, undor vagy tünet formájában jelez a testünk, ha valami ne megfelelő a számunkra. Ezenfelül pedig vannak olyanok is, amelyeket kimondottan érdemes kerülni mindenkinek. Azt gondolom, hogy ezek ismerete alapvetően fontos egészségünk szempontjából.
A táplálkozási szokásokat az anyák alakítják ki, érdemes tehát odafigyelni arra, hogy mire vannak szoktatva a gyerekek.
Egy 70 kilógrammos felnőtt 80 éves koráig 44 tonna élelmiszert visz be a testébe. Ha még a vizet is hozzáadjuk, akkor ez a szám már közel 100 tonna. Felelőtlenség lenne azt hinni, hogy ekkora „szokás mennyiség” nem befolyásolja jelentősen az egészségünk alakulását.
Éppen ezért két bejegyzésben is összegyűjtöttem azokat az élelmiszereket, amelyeket az egészségünk érdekében kerülnünk kell a mindennapi étkezésünkben.
Az összehúzó és széttartó erők
Két alapvető erő van jelen földi életünk sok területén: az összehúzó (jang) és a széttartó (jin). E két ellentétes és egymást kiegészítő energia, erő jellemzőinek és kölcsönhatásainak ismerete fontos az emberi egészség és egyensúly megértéséhez. Semmi sem teljesen „összehúzó” vagy „széttartó”. Mindenben megtalálható mindkettő, csak különböző arányban. Az adott dolgot, jelenséget vagy állapotot a meghatározóhoz soroljuk be. Az élelmiszer alapanyagok és a főzési módok is összehúzó vagy széttartó természetűek.
A makrobiotika az egészség és egyensúly érdekében a kiegyensúlyozott – vagyis az enyhén és közepesen összehúzó és széttartó jellegű –, természetes ételeket javasolja rendszeres fogyasztásra. Mindig az egyensúlyra törekszik: ezért az ételekben a természetes nyersanyagok is ennek megfelelően vannak összeállítva.
Szélsőségesen összehúzó hatású alapanyagok
Ezeket az alapanyagokat ne használd vagy mértékkel és a makrobiotika szabályai szerint szakszerűen használjuk az étkezéseink során.
A legszélsőségesebb összehúzó hatású ízesítő a só. Az életkorunktól, aktivitásunktól, nemünktől, állapotunktól függően bölcs mértékkel használjuk a fehér, finomítatlan tengeri sót a főzéshez és a savanyításhoz. Nyersen ne tegyük asztalra és ne túlozzuk el a fogyasztását.
A só túlzásba vitelének jelei a testen:
- a szem körüli és alatti rész sötétsége,
- a hideg lábak és gyenge keringés,
- hamar szürkülő haj,
- feszülés a vesénél,
- száraz bőr,
- túlzott szomjúság,
- túlzott étvágy,
- aluszékonyság,
- energia hiány,
- türelmetlenség,
- hirtelen harag.
A legszélsőségesebben összehúzó hatású állati tápláléka halikra és a tojás. A tojás rendszeres eltúlzott fogyasztása megkeményedéseket hoz létre a nemi területeken, a májban, a hasnyálmirigyben és egyéb fő szervekben.
A vörös húsok (marha, bárány, sertés, borjú, vadhúsok, hústermékek: sonka, kolbász, szalonna, szalámi) összességében gazdagok telített zsírsavakban. Fogyasztásuk például a magas koleszterinszint, a magas vérnyomás, szívbetegségek, szélhűdés, egyes rákfajták és az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) táplálkozási okai.
A nehezebb, zsíros és vörös húsú halak túlzásba vitele bél, vállgörcsöket és egyéb komplikációkat okozhat. A makrobiotikában a mérsékelt égövi országban (mint Magyarország) az állati eredetű ételek közül a (kevésbé zsíros) fehér húsú édesvízi halfélék (ponty, pisztráng, keszeg, harcsa, csuka) ajánlottak.
Manapság túlságosan gyakran és nagy mennyiségben fogyasztunk száraz sült lisztes termékeket, kenyérféléket, péksüteményeket, kekszeket, chipseket, amelyek rendszeres fogyasztása különösen fehér lisztből, cukorral és élesztővel készítve ártalmas az egészségre.
A sült lisztes termékek ennyire eltúlozva kiszárítanak, a fehér kenyérfélék nyákképzők és stagnálást okozhatnak a belekben. Ez utóbbi azt jelenti, hogy amikor a szervezetben felgyülemlenek a helytelen ételek fogyasztása miatti nyálkák, azok „eldugítják” a szervezetet, lerakódásokat okoznak a testünk különböző üregeiben (pl. tüdő léghólyag, vese kehely, hólyag, belek). Így az életerő keringése nem akadálytalanul áramlik.
Úgynevezett „blokkok” keletkeznek néhány helyen a testünkben, amelynek hatására megáll az energia tovább áramlása, amit a szervezet próbál korrigálni.
Tej és tejtermékek hatása a szervezetre
A tej és tejtermékek rendszeresen eltúlzott fogyasztása nagy csontokat, vastag, érzéketlen bőrt hoz létre, erős nyákos lerakódásokat a homloküregben, a tüdőben és az emésztő rendszerben, hüvelyfolyást és erős testszagot eredményezhet.
A sok elfogyasztott tejfehérje a fő táplálkozási oka például a mell, prosztata és tüdőráknak, a szívbetegségeknek, asztmának, a különböző allergiáknak, meddőségnek, fájdalmas menstruációknak és sok más nőgyógyászati panasznak, refluxnak, a ciszták és miómák kialakulásának, a túlsúlynak, a csontritkulásnak, a bőr panaszoknak pl. ekcéma, száraz berepedezett bőr, melanóma és a leukámia kialakulásához is, valamint sok más betegség kialakulásához hozzájárulhat.
A makrobiotika tudománya nem javasolja semmilyen tej és tejtermék fogyasztását. Ezeket az alapanyagokat ne használd semmilyen formában az ételeidben.
A tápcsatorna és a szervezet kitisztítása a blokkoktól
Szerencsére a makrobiotika tudománya erre is nyújt biztonságos és egyszerű megoldást:
- Abbahagyjuk azoknak a káros ételeknek a fogyasztását, ami a felesleges salakanyag lerakódásokat okozza. Ilyenek például a már említett tejtermékek, (sajtok a legveszélyesebbek, túró, tejföl, tejszín, joghurt, kefir, jégkrém) vagy száraz sült lisztes termékek.
- A feleslegesen elfogyasztott állati fehérje fogyasztását is mérsékelni javasolt, amikor elkényelmesedve élünk és nincs fizikai aktivitásunk amivel a húst le tudjuk égetni. Helyette először lehet a hal ételekre váltani, majd később növényi fehérjékkel felváltani (pl. bab, lencse, borsófélékre). Ezekből végtelen variációkban lehet ételeket készíteni (bablevesek, lencselevesek, rakott bab-lencse ételek, csicseriborsó fasírt, bab-lencse fasírtok).
- Az alap, stabilizáló alapanyag az egyben megfőzött gabona szem (pl. barna rizs, köles, hajdina, főtt csöveskukorica, búza, árpa, zab és ezek keverékeiből készült köretek pl. rizottó, zöldséges köles, káposztás hajdina, kukorica szemes babsaláta, árpás bab). Mindenki az egyéni érzékenységének megfelelően fogyasszon egészben főtt gabonákat (aki gluténérzékeny az főtt barna rizst, kölest, hajdinát, kukoricát, használjon és ezek lisztjeit és tésztáit).
- Ezeket az alapanyagokat az étrendbe beépítve kiszorítódnak azok az ételek, amelyek a panaszainkat okozzák, illetve megelőzzük a megbetegedéseket.
- A gabona köretek az étrendben energiát és stabilizálást adnak azáltal, hogy kitisztul a tápcsatornánk, más lerakódásaink az üregekből és megindul az életenergia akadálytalan áramlása a szervezetben.
A következő részben a szélsőségesen széttartó hatású alapanyagokat mutatom be.
Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges tej, tejtermék és gluténmentes makrobiotikus étrendet, akkor kattints ide.
Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotika tudományáról, akkor iratkozz fel hírlevelemre.
Kedves Szilvia! Nagyon lényegre törő, jól összeszedett cikk lett! Üdvözlettel! Kinga
Kedves Szilvia! Mindig újra és újra elolvasom a tejtermekekkel kapcsolatos írásait, hogy meg véletlenül se essék kísértésbe a fogyasztasukat illetően! Köszönöm, Bori
Kedves Szilvia,
Köszönjük az összeállításodat.
Különösen a tejtermékekről.
Üdv.Révész Kata