A rovarcsípéses allergiák szintén (nagyon) sok kellemetlenséget tudnak okozni számunkra. Egyéni adottságoktól függ, hogy milyen heves reakciót vált ki a szervezetben.
Allergiát és életveszélyes csípést méhek, darazsak, és egyes hangyafajok okozhatnak.
Ezek a Hymenopterák rendjéhez tartoznak. Allergiás reakciók más rovarokkal szemben igen ritkák.
A szúnyog a darázs és a méh csípése összefügg az ember vérének a minőségével.
Ezek a rovarok a híg, édesebb vért keresik, és kerülik a sűrűbbet, mivel ez számukra túl gyorsan alvad meg.
A vér elsavasodásához vezet az eltúlzott mennyiségben, rendszeresen fogyasztott cukor, méz, csokoládé, üdítő, trópusi gyümölcs, jégkrém, tejtermék, továbbá a hús és hústermék.
Csökkenthető a csípések száma, ha több lúgosító ételt fogyasztunk: több egész gabonával, zöldségekkel, (ha lehetséges akkor tengeri füvekkel), és elhagyjuk a savasító szélsőséges ételeket az étrendünkből.
Ha rovarcsípés ért valakit és ismert az allergiája, akkor azonnal vigyük orvoshoz. Szintén azonnal hívjuk a mentőket allergiás, anafilaxiás sokknál (a szervezetnek allergének által kiváltott súlyos, életveszélyes állapothoz vezető, immunológiai túlérzékenységi reakciója), ha hirtelen jelennek meg az alábbi tünetek.
Egyes rovarcsípéses allergiák esetén néha két fázisban, a tünetek elmúlását követő 8-12 óra múlva kiújulhatnak, ezért 24 órás orvosi megfigyelés szükséges.
A tünetek:
- viszkető csalánkiütések,
- bőrpír,
- az ajak, nyelv, gége, herezacskó nyálkahártyájának duzzanata,
- kétoldali kötőhártya gyulladás,
- orrfolyás,
- fejfájás,
- nehézlégzés,
- ritmuszavar,
- hasmenés,
- hányás,
- sokkos állapotban eszméletvesztés.
Egyes rovarcsípések esetén javasolt teendők
Ha szúnyog csíp meg bennünket vágjunk az újhagymából vagy a póréhagymából a fehér részén egy darabot és húzzuk át rajta, alkalmazhatjuk a reszelt hagyma vagy gyömbér levét is.
Ha méh vagy darázs csíp meg bennünket, akkor jégcsapretket vagy más retket reszeljünk le és tegyük a csípés helyére egy gézdarabbal.
Ha pók csíp meg bennünket, akkor tegyük 1 evőkanál szezámolaj és ¼ teáskanál tengeri só keverékét a csípés helyére egy gézdarabbal.
Ha levéltetű csípései viszketnek nagyon erősen, használhatunk szenna teát, hogy a fájdalmat és a dagadást csökkentse. Ezt a fajta tea füvet lehet kapni a boltokban, és otthon ki főzni.
Ha százlábú vagy skorpó csíp meg bennünket, akkor törjünk fel egy nyers tojást, verjük fel és tegyük a csípés helyére egy gézdarabbal.
Csípéskor, ha nincs más hirtelen, a legjobb bármilyen ecetet használni. Egy géz darabot ecetbe mártunk és a csípés helyére tesszük.
Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor kattints ide.
Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotikáról akkor iratkozz fel hírlevelemre.
Szia Szilvia .. koszonom a segitseged. Eddig nem ertettem, hogz mitol volt az, hogy engem nagyon szerettek a szunyogok. Ezutan hirtelen ez abbamaradt, es ezt sem tudtam, hogy mi okoza. Most ertem, hogy a valtozas oka az lehet, hogy csokkentettem az etkezesemben a hus mennyiseget es noveltem a zoldseg felek fogyasztasat.
Nagyon orulok, hogy ez az egeszsegen kivul erre is kihat, mert a csipes helye holyagosodott es ha az kifakadt, akkor csunyan sebesedett.
Koszonom megegyszer’
Kati
Kedves Szilvia! 🙂
Köszönöm szépen a tájékoztatást.
További szép napot, sok sikert kívánok!:-)
Marika