40 év felett gyakori, hogy a női szervezet hanyatlásnak indul. Szenved a túlsúly, a fáradtság miatt és a testalkat torzulni kezdhet.
Mintha felgyorsulna az idő múlása itt Európában, miközben a keleti nők észre sem veszik a menopauzát, nincs hasi zsírjuk, szép a hajuk, nem olyan ráncos a bőrük, egyenes a tartásuk nem jellemző a csontritkulás. Emellett a ciszták és miómák sem gyötörnek olyan sokakat, mint itt nálunk. Az idő lassabban halad felettük, mint itt nálunk (még a narancsbőr is nálunk gyakoribb). A változókori hormonális átalakulás a keleti nők gyakran nem is érzik meg, vagy minimális tünetekkel jár.
Ha nem figyelünk magunkra, akkor komoly problémáink is lehetnek nemcsak a kortalanságunkat nem tudjuk megőrizni, hanem egészségünket sem. Ízületi, emésztőrendszeri, nőgyógyászati és más panaszaink egyre erőteljesebben jelennek meg.
Mi a titok? Mit csinálnak máshogy, mint mi? Szerencsére mi is megtarthatjuk erőnlétünket, fiatalságunkat és eredeti testalkatunkat. Erre egy nagyon jó módszer a makrobiotikus életmód és táplálkozás tudománya. Mint ennek a tudománynak a táplálkozási szakértője, most adok 10+1 tippet, amivel nőként megőrizhetjük a kortalanságunkat.
10+1 tipp, hogy nőként 40 felett is megőrizd kortalanságodat
1. A keleti nők, akik a hagyományokat tartják, gluténmentes gabonát (rizst) főzve és babot zöldségekkel fogyasztanak egy életen át. A sült, lisztes péksütemények fogyasztása nem jellemző.
2. A nőkre nagyon veszélyes tej-, és tejtermékeket (sajtok, tejszín, túró, tejföl stb.), azaz más állat mirigyváladékából készült alapanyagokat nem használnak a főzéshez és étkezéshez! Sem tehén, sem kecsketej vagy abból készült alapanyagok nincsenek az étrendjükben. Így nincs ciszta és mióma.
3. A melegvérű állatok húsának fogyasztása minimális, illetve menopauza időszakától már nem is jellemző. Ráncosít, túlsúlyt, magasvérnyomást, szív és keringési panaszokat, hasi zsírt, ízületi és más panaszokat okoznak. A hidegvérű állatok húsának a fogyasztása inkább jellemző (halfélék).
4. Az étrendben naponta megtalálható a jégcsapretek, ami tisztító hatású – az állati zsírokat, a női szervezetben megkötött vizet kivezeti. Levesekben, főfogásokban, savanyúságokban, pakolásokban, házi betegápolásban és gyógyhatású italokban egyaránt megtalálható.
5. A dohányfüst méreganyag tartalmának bejutása a szervezetbe nem csak a tüdőnek káros, hanem a bőrnek is, amelynek az egészsége a keleti felfogás szerint a tüdőével összefügg. Tartózkodjunk a dohányzástól és a dohányfüstös helyektől.
6. A szervezet tisztulásának egyik területe a bőrön keresztüli méregtelenítés. Ha a túlzott mennyiségben bevitt szélsőséges többlet a véráramban halmozódik fel, akkor valószínű, hogy bőrbetegségek jönnek létre. A szélsőséges ételek (sok hús, sajt, tejtermékek, gyorsfelszívódású cukrok, alkohol) rombolják a vesét és a beleket, ezért csökken ezek természetes méregtelenítő képessége. Ezáltal jön létre a gombásodás és a meleg párás időben a kipállás.
7. Narancsbőr úgy alakul ki, hogy a megnagyobbodott zsírsejtek benyomulnak a bőrben található kollagén rostok közé. A kollagén rostok a zsírsejteket körülhálózva kemény csomókat képeznek a zsírsejtek körül. Ezek a göböcskék teszik a bőr felületét egyenetlenné, göcsötrössé. A sok állati fehérje és sajt, gyorsfelszívódású édesítő fogyasztása miatt alakulhat ki a cellulitisz.
Az állati fehérje helyett növényi fehérje fogyasztása (bab-lencse-borsók), a gyorsfelszívódású szénhidrátok helyett gluténmentes lassú felszívódású szénhidrátok (rizs, köles, hajdina, kukorica, cirok, amarant, quinoa) fogyasztása javasolt.
8. Az életkor előrehaladtával megváltozik a bőrminőség, a szervezetben nő a zsírsejtek száma és a zsírraktározás képessége. A nagy számban jelen lévő zsírsejtek deformálhatják a kötőszöveti rostokat, a kialakult narancsbőr ekkor tovább súlyosbodhat és állandósulhat.
A jégcsapretekből készült ital, segíti kivezetni a zsírraktárakban felhalmozódott zsírt. Akkor hatásos, amikor az állati fehérje fogyasztását mellőzi a változókorba érkező hölgy.
9. Tartsuk szervezetünket egészségesen a makrobiotikus női étrenddel, aminek alapja a gluténmentes gabona, a növényi fehérje és a zöldség alapanyagból készült ételek.
A keleti felfogás szerint
- a bőr a tüdő egészségével,
- a kötőszövetek a gyomor egészségével,
- az erek a vékonybél egészségével
- az izomzat pedig az epe egészségével függ össze.
10. A csontritkulás megelőzéséért a D-vitamin nélkülözhetetlen a kalciumnak a táplálékból való felszívódásához. Elegendő D vitamin hiányában gyakrabban jön létre az izomgyengeség, ami az idősek csonttörésének kockázatát megnöveli. Gyakoriak náluk a fáradásos csonttörések a bordákon, csigolyatesteken, a csontok hossztengelyére merőlegesen és csípőtájékon is. D-vitamin hiányában gyakoribbak bizonyos daganatos betegségek, szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, időskori tudatzavarok bizonyos fajtái.
A D-vitamin egyes ételekből a napfény hatására képződik. A napos országokban és évszakban egyszerűbb, a napfényhiányos téli időszakban nagy figyelmet kell fordítani ezekre az ételekre. Tartózkodjunk naponta a szabad levegőn 1-2 órát minimum.
+1. A csontritkulás megelőzésénél a kalcium felszívódását rontják, vagy a fokozott ürülését okozzák a gyorsfelszívódású, finomított cukrok fogyasztása.
Amennyiben érdekel a téma, vagy tudatosan szeretnél tenni az egészségedért, akkor nézd meg ezzel a témával foglalkozó főzőiskolámat:
Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotika tudományáról, akkor iratkozz fel hírlevelemre.