A tavaszi megújulás időszakában feladatunk a szervezetünk megtisztítása. Az emésztőrendszerünkben felhalmozódó salakanyagoktól meg kell szabadulnunk, hogy megtartsuk, vagy helyreállítsuk immunrendszerünk egyensúlyát.

Természetes szimbiózisban élünk a minket körülvevő milliárdnyi mikroorganizmussal, amelyek a bélflóránkban is megtalálhatóak. Ezek nélkül nem tudnánk élni. A mikroorganizmusok segítségével vonjuk ki az emésztőrendszerben a tápanyagokat az élelmiszerekből. Ezek természetes részei a testünknek.

A bélrendszerben több száz különböző mikroba tenyészik. Mi döntjük el a naponta elfogyasztott ételeinkkel, hogy a hasznos mikrobák szaporodjanak el bennünk és ne a károsak. Az immunrendszer egészséges bélflórával képes a kifogástalan működésre.

Ne fogyasszunk

Éppen ezért például nagy kárt okozunk az immunrendszerünknek, a romboló hatással bíró rossz minőségű desszertek elfogyasztásával. Ezek olyan édességek, sütemények vagy desszertek, amelyek kristálycukorral, porcukorral, barnacukorral (feldolgozott, finomított, a vérben gyorsan felszívódó édesítőkkel) készülnek. Így a káros mikrobák szaporodnak a hasznos mikróbák hátrányára, és ezzel rendkívüli módon gyengítjük az immunrendszerünket, az életerőnket.

Savasodik a testünk, ami sokféle betegséghez is vezethet, mint pl. gyomor és bélpanaszok, csontritkulás, különböző gyulladásos és fertőzéses állapotok. Az egyszerű, egészséges desszerteket javasolt fogyasztani, amelyek cukor, tejtermék, glutén és tojás nélkül készülnek.

Ilyen az almaszószos hajdina palacsinta is, amit végtelen egyszerű elkészíteni (nyitókép). Csupán 2 darab alma, néhány kanál világos hajdina kávédarálóban megőrölt lisztje, egy csipet só és víz szükséges hozzá.

Alapanyagok

Számos olyan alapanyag van, ami támogatja immunrendszerünket. Ezek közül mutatok be néhányat receptekkel együtt.

Fokhagyma

Hagyományos segítség a fertőzések leküzdésében. Már Hippokratész idejében is kezeltek a levével sebeket, ajánlotta megfázásnál, az emésztés javítására és féreghajtásra is. Mára a kutatók bebizonyították, hogy a fokhagymában lévő allicin segíti a légutak tisztulását.

Baktérium és gombaölő, csökkenti a koleszterinszintet és a vérnyomást. Alkalmazzák a vírusok, baktériumok által okozott gyomor-bélrendszeri fertőzés esetén, a vérzsírszint csökkentésre és véralvadás gátlásra is. Növeli a fehérvérsejtek számát, ezáltal az immunrendszer működését serkenteni – immunerősítő hatású. Használjuk felvágva, zúzva vagy apróra reszelve nyersen is. Utóbbi módon tehetjük a képen is látható reteklevél zöldjéből készült szendvicskrémbe.

Retekzöldes tarkabab szendvicskrém olajban sült lilahagymával, citromlével és fokhagymával
Retekzöldes tarkabab szendvicskrém olajban sült lilahagymával, citromlével és fokhagymával

Hozzávalók

  • 1 csésze száraz tarkabab 6-8 órát áztatva, só nélkül, babérlevéllel puhára főzve és ½-1 csésze a főzőlevélből,  vagy 25 dkg főtt tarkabab és ½-1 csésze főzőleve
  • 1 nagy vagy 2 kisebb lilahagyma hámozva és cikkekre vágva
  • 2 evőkanál napraforgó vagy olíva olaj, 
  • 1 mokkáskanál tengeri só
  • 1 mokkáskanál őrölt kömény – ízlés szerint 
  • 1-2 gerezd fokhagyma apróra reszelve
  • ½ citrom frissen facsart leve 
  • sörretek ép, mosott szára és zöldje 1 cm-es darabokra vágva
  • 1 mokkáskanál szárított petrezselyemzöld
  • Tálaláskor lucerna csíra és piros retek cikkek, továbbá GT teljes kiőrlésű kovászos vagy gluténmentes kenyér kockák

Elkészítés

Az áztatott tarkababot háromszoros friss vízben, só nélkül, babérlevéllel puhára főzzük, kivesszük belőle a babérlevelet és leszűrjük. A langyosra hűlt tarkababot a turmixgépbe tesszük. Az olajon a sóval üvegesre sütjük a lilahagymát, hozzáadjuk a köménymagot és 2-3 evőkanállal a bab főzőlevéből, majd felforraljuk.

Kikapcsoljuk a tüzet, félrehúzzuk a serpenyőt, beletesszük a reszelt fokhagymát nyersen, a retek szárát és zöldjét, továbbá a citromlét, majd összekeverjük. A keveréket a turmixgépbe öntjük a tarkababhoz. Annyi bab főzőlevet adunk hozzá, amennyire sűrű vagy híg szendvicskrémet szeretnénk és pürésítjük. A sűrűbb krémet a kenyérre kenve kínáljuk friss zöldekkel és retekkel. A hígabb krémet csíkokra vagy kockákra vágott kenyérrel tálaljuk, friss zöldekkel és retekkel.

Köles

Gluténmentes, energiát adó, értékes gabona az immunrendszer egészségéért. Számtalan jó hatással bír, ezek közül csak néhányat sorolok fel. Segítenek a DNS újjáépítésében, támogatják a nyirokrendszert, erősítik a lépet, segítik a stabil vércukorszintet. Sokan szenvednek savas hatású ételek fogyasztása miatt elsavasodástól. Számukra a zöldségek mellett, ennek az erőt adó gabonának a fogyasztása is fontos lenne.

Nincs glutén (sikér) tartalma, így az erre allergiások, a lisztérzékenyek is fogyaszthatják. A köles teljes értékű fehérjék mellett hét aminosavat is tartalmaz. Emiatt különösen alkalmas betegeknek, növésben lévő fiataloknak és gyermekeknek. Lúgosító hatású. Kovasav tartalma miatt a bőrt rugalmassá, a hajat fényessé, a fogakat és körmöket erőssé teszi. Emellett jó hatással van az idegrendszerre, az erek rugalmasságára, a vérellátás és a vérnyomás egészségére. Megállítja az erek meszesedését. Csonttörések esetében naponta kellene kölest fogyasztani.

Előnyük, hogy fél óra alatt elkészülnek fazékban. Áztatni nem kell, de fontos, hogy alaposan mossuk meg. Könnyen elkészíthető étel a képen is látható csicseriborsós zöldséges köles, vöröskáposzta salátával.

Csicseriborsós zöldséges köles vöröskáposzta salátával
Csicseriborsós zöldséges köles vöröskáposzta salátával

Hajdina

Melegítő és erőt adó alapanyagunk. A világos színű hajdinát jobban kedveljük hazánkban, mint a sötétebb kisebb méretű, intenzívebb aromájú fajtáját. Ezért az előbbit javasolt használni. Nem igényel főzés előtt áztatást. Készíthetünk sósan köreteket és édesen desszerteket is.

A rossz minőségű édességek a vérben gyors felszívódású cukrot, édesítőt tartalmaznak, mint pl. kristálycukor, porcukor vagy a barnacukor. Ezek károsítják az emésztőrendszert, mert a káros mikróbák elszaporodásához vezethetnek a jótékonyak hátrányára. Az egészséges desszertek fogyasztása fontos az erős immunrendszerünk megtartásáért. Ilyen pl. a karobos hajdina golyó kókuszreszelékben.

Karobos hajdina golyó kókuszreszelékben
Karobos hajdina golyó kókuszreszelékben

Hozzávalók

  • 1 csésze hajdina
  • 2½ csésze víz
  • 1 csipet tengeri só
  • 3 evőkanál karobpor (vagy felnőtteknek holland kakaó, ez kevésbé savas) 
  • 1 csésze rizs vagy kukorica szirup
  • 1 teáskanál vanília kivonat
  • ½ csésze finom rizspehely
  • Kókuszreszelék, amiben megforgatjuk

Elkészítés

A hajdinát a csipet sóval egészen puhára főzzük, hogy a szemek szétessenek, majd merülő mixerrel pépesítjük. Hozzákeverjük a karobport (vagy holland kakaót) a rizsszirupot, a rizspelyhet, a vanília kivonatot, majd állni hagyjuk, amíg meghűl. Nedves kézzel 3 cm átmérőjű golyókat formázunk, amelyeket megforgatunk kókuszreszelékben.

Változatok

Megforgatjuk darált mandulában vagy dióban is

Amennyiben jobban érdekel a téma, akkor ajánlom neked főzőiskolámat, ahol megismerheted, hogy milyen alapanyagok és ételek gyengítik az életerőt, és az immunrendszer működését.

Megismerkedhetsz olyan alapanyagokkal és ételekkel, amelyek a legjobban támogatják az immunrendszert a védelmi feladatának ellátásában.

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotika tudományáról, akkor iratkozz fel hírlevelemre.

Share This