Az egészséges makrobiotikus desszertek könnyedén kielégíthetik szervezetünk természetes édesség utáni vágyát.

Azt gondolom, hogy ebben a témában (is) nagyon ide illő Hippokratész, a nyugati orvoslás atyának szavai:

Ételed legyen a gyógyszered és gyógyszered legyen az ételed!

Mai világunkban édes íz a kelleténél jóval nagyobb mértékben kapott helyet a mindennapi táplálkozásunkban. De ez nem is véletlen.

Az édes íz

Az édesség utáni vágyunk egy teljesen természetes érzés. Talán meglepő, de napi szinten a kis gyermekeknél az igény az édes ízre 80% a teljes táplálkozáson belül. A felnőtteknél ez már kisebb: 60 %.

Felnőtteknél ezt követi az édes-savanyú íz kb. 20-25% arányban, majd végül jóval kisebb mértékben a keserű és csípős ízek.

Gluténmentes makrobiotikus torta
Gluténmentes makrobiotikus torta

Sokféle édes íz létezik. Más jellegű a zöldségeknek és más a gyümölcsöknek.

Azt azonban tudnunk kell, hogy napi szinten a hasnyálmirigy egészségét a zöldségek édes íze biztosítja a legjobban. Ez nyugtatja panasz esetén, és ez az édes íz adja a stabil vércukor szintet, elkerülve a vércukorszint ingadozást.

Ezért is van az „Édes-Zöldség” ital mint gyógyital ami azonnal segít amikor hasnyálmirigy gyulladás, vagy túl alacsony vagy túl magas a vércukor szint.

Ilyen édes ízű zöldségek pl. sütőtök, sárgarépa, paszternák, cukkini, hagyma. De ide soroljuk a télen erőt adó szelídgesztenyét is.

Alapanyagok amiket NEM használunk fel makrobiotikus desszertek készítéséhez

Fontos, hogy nem használunk eltömítő és nyákosító alapanyagokat. Ilyeneket, mint pl. a különböző tejtermékek (tejföl, vaj, tejszínhab), a tojás, a finomított fehér lisztek, az egyszerű cukrok (kristálycukor, porcukor, barna cukor,méz), a mesterséges édesítők vagy az élesztő.

De például nem használjuk nyári kánikulában a trópusi gyümölcsöket sem.

Ha bárki a fentiekből desszertet készít és ezeket rendszeresen fogyasztja, akkor számos kedvezőtlen következménnyel számolhat. A legrosszabb, hogy rombolja az egészségét és gyengíti a szervezet életerejét.

Ezenfelül

  • csontritkuláshoz,
  • elsavasodott állapothoz,
  • érzelmi ingadozásokhoz (kitartásképtelen, akarat vesztett érzelmekhez),
  • túlsúlyhoz,
  • reggeli krónikus fáradtsághoz,
  • alacsony vércukor szinthez,
  • hasnyálmirigy gyulladáshoz,
  • nehéz ébredésekhez,
  • puffadáshoz,
  • gyenge erőtlen kötőszövethez és
  • candida panaszhoz vezethetnek.

Emellett emésztőrendszeri és más súlyos betegségek forrásai is lehetnek (hajhullás, gyenge haj és köröm).

Alapanyagok amiket felhasználunk makrobiotikus desszertek készítéshez

Az egészséges makrobiotikus táplálkozás elvei alapján készített édességek az adott évszak, életkor, és fizikai állapotnak megfelelően elégíti ki az édes íz iránti természetes vágyunkat.

Ha Te is szeretnél néhányat kipróbálni, akkor a honlapomon találsz makrobiotikus desszert recepteket.

A felhasznált alapanyagok természetesek és az ebből készült desszertek gyorsan, változatosan és ízletesen elkészíthetők.

Gluténmentes sütemény birskrémmel
Gluténmentes sütemény birskrémmel

Ezek a szervezet számára táplálók, egészségesek és megfelelő energiával látják el a mindennapi tevékenységek során.

Alapanyagok a makrobiotikus desszertekhez:

  • Édes ízű zöldségek pl. sütőtök, sárgarépa, paszternák, cukkini, hagyma
  • Édes-savanyú ízű gyümölcsök: alma, körte, málna, eper, ringló, szilva, szeder, ribizli, cseresznye, meggy, különböző barack félék
  • Gabona vagy cukor nélküli gyümölcs szirup (Én többnyire almasűrítményt használok. Édes-savanyú ízű, nincs háttér íze, lehet használni bármilyen puding készítéséhez pl. eper, málna mert a gyümölcs aromája fog érvényesülni.)
  • Az édesítés friss és aszalt gyümölcsökkel történik
  • Hidegen sajtolt növényi olajat használunk (sütéshez általában napraforgó olajat)
  • Gluténmentes gabona lisztekkel sűrítünk (köles, rizs liszt)

A gabonáink összetett szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek lassan szívódnak fel a vérben.

Ez azért különösen jó mert ezáltal az ételek hosszabban fennmaradó energiát, nagyobb állóképességet és életerőt adnak, miközben a vércukorszint is kiegyensúlyozott marad.

Főleg gluténmentes gabonákat használunk, mivel figyelembe vesszük a gyakori puffadásos és táplálékallergiás állapotokat.

A gyermekeknek a desszert alapanyaga lehet a köles, a sütőtök, az alma, a különböző aszalványok, alma leve, szelíd gesztenye vagy az aktuálisan helyben érő gyümölcsök.

Állati eredetű termékeket nem tartalmaznak, így a vegetáriánusok is bátran fogyaszthatják.

Sokat teszünk gyermekeink és családunk egészségéért, ha ezekkel a természetes makrobiotikus édességekkel szerzünk örömet szeretteinknek.

A makrobiotikus desszertek receptes könyvemben számos desszert recept megtalálható. Szintén olvashatsz a témával kapcsolatban a makrobiotikáról szóló könyvemben.

Ha szeretnéd tudni, hogy hogyan készíthetsz egészséges, finom és tápláló desszerteket, édességeket magad és a családod részére, akkor nézd meg ezzel foglalkozó “Egészséges és finom desszertek” online főzőiskolámat:

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotikáról akkor iratkozz fel hírlevelemre:

Share This