A gluténmentes makrobiotikus étrend segíthet csökkenteni vagy megszüntetni a civilizációs betegségek kockázatát: elhízás, emésztőrendszeri, mozgásszervi, szív és érrendszeri problémák, rák és a különböző allergiák (pl. glutenallergia).

Amit megeszünk és iszunk, az hozza létre a vérünket és ezen túl a szerveinket, valamint testünk minden más részét. Az ételeinkkel hatunk a szervezetünkre, de még az érzelmeinkre is.

Hippokratész, a nyugati orvoslás görög alapító atyja, időszámításunk előtt az ötödik században, már természetes eredetűnek tartotta a betegséget. Tőle származik ez a közismert mondat:

Legyen a táplálék a te orvosságod, és az orvosság a te táplálékod.

Az elmúlt időszakban azonban jelentősen megváltozott az életmódunk és a táplálkozási szokásaink.

Az élelmiszeripar termékek többsége teli van mesterséges adalékanyagokkal, cukorral, zsírral stb. Ez kiegészülve a városi stresszes és mozgásszegény életmóddal, hozzájárult a civilizációs betegségek nagy arányú terjedéséhez. Ezek közül egyre növekvő részt képvisel az ételallergia, ezen belül is a gluténnal kapcsolatos egészségi problémák.

A makrobiotikus életmód és étrend segít visszaállítani a szervezet egyensúlyát azzal, hogy a táplálkozási okokat szünteti meg. Ezt személyesen is megtapasztaltam, amikor 46 évesen súlyos betegségből gyógyultam fel. Azóta hiszek ebben a nagyszerű ősi módszerben.

Célom, hogy minél több emberhez juttassam el azt a tudást, amitől egészséges, aktív és boldog életet élhetnek.

Ebben a sorozatban bemutatom, hogy a makrobiotikus étrend miként segít elkerülni ezt a fajta allergiát.

A glutén

Az utóbbi években egyre szélesebb körben terjedt el a cöliákia, a glutén (gabona sikér) által kiváltott, a vékonybél bolyhait károsító autoimmun betegség, más néven lisztérzékenység, valamint a glutén allergia.

Glutént tartalmaznak: búza, rozs, árpa, tönkölybúza, durumbúza és kamut búza. Ide tartoznak még a ezeknek a gabonáknak az őrleményei, valamint egyéb feldolgozott termékei.

Ilyenek, mint dara, liszt, korpa, csíra, pelyhek, puffasztott gabonák, gluténkivonat, maláta stb. Továbbá a fenti gabonák keresztezésével előállított bármely gabona (pl. tritikálé) és az ezekből készült termékek.

A zab vitatott gabonaféle a gluténmentességét illetően. A szakemberek egyik tábora szerint kerülendő, mások szerint a zab aveninje akkor fejt ki káros hatást, hogyha a zab egy gluténtartalmú gabonákat is feldolgozó üzemben szennyeződik, vagy a zabot tartalmazó ételt gluténtartalmúval együtt fogyasztják.

Angliában és Finnországban elfogadott a zab a gluténmentes étrendben.

A gluténallergia

A cöliákia, glutén okozta bélkárosodás, más néven lisztérzékenység autoimmun betegség, amelyet a glutén, népies nevén a sikér speciális fehérjéinek a fogyasztása vált ki.

A búza esetében a gliadin, árpa esetében a hordein, rozs esetében a secialin, zab esetében az avenin.

Sikértartalmával a búza minőségét szokták osztályozni a mezőgazdaságban és a sütőiparban, ez adja a tészta térhálós, szivacsos és mégis rugalmas szerkezetét.

A glutén fehéjéivel szemben a betegeknél ellenanyag képződik, a szervezet a saját fehéjéi ellen kezd dolgozni. Az aktiválódó nyiroksejtek károsítják a gyomor utáni vékonybél szakasz nyálkahártyáját. Sérülnek, elpusztulnak a felszíni sejtek, a bélbolyhok, felületük a töredékére csökken.

Így alaposan romlik a tápanyagok, szénhidrátok, fehérjék, zsírok, vitaminok és ásványi anyagok felszívódása a vékonybélben. Tápanyagokban gazdag, bőséges táplálkozás esetében is felléphetnek súlyos hiánybetegségek, létrejöhet gyengeség.

Személyes tapasztalatom

Az elmúlt években sokan kerestek meg különböző egészségi panaszokkal. Ezek között szerepelt az ízületi problémáktól kezdve a migrénes fejgörcsön át a túlsúlyig. Az esetek egy jelentős részénél a bevezetett gluténmentes makrobiotikus étrend javított a beteg állapotán.

A rengeteg példa alapján az alábbi következtetésre jutottam: Akkor is érdemes az egészségünk érdekében mérsékelni a gluténtartalmú gabonák, főleg a finomított, fehér lisztjeikből készült sült lisztes termékek fogyasztását, ha nem vagyunk betegek.

Sok finom, változatos és tápláló makrobiotikus étel létezik, amire át lehet helyezni a hangsúlyt a gluténtartalmú ételekről. Erről szól az online tanfolyamom is.

A gluténmentes makrobiotikus étrend

A makrobiotika a „makro” (nagy, hosszú) és a „biosz” (élet, életerő) görög szavak összetételéből ered. A hosszú élet táplálkozási tudománya.

A gabonákra is alapuló makrobiotikus konyhában, az ezt tartalmazó gabonafajták elhagyásával is sokféle egészséges megoldást kínál.

Élettel teli, értékes alapanyagokból – egész gabonák, zöldségek, babfélék, természetes szójabab termékek, magfélék, halak, helyi gyümölcsök – készítünk kiegyensúlyozott és változatos ételeket. Gazdagok életenergiában, tápanyagokban, nyomelemekben, ásványi anyagokban, vitaminokban, enzimekben és élelmi rostokban.

Támogatják a gyógyulást, a jó minőségű vért, az erős emésztő és immunrendszert, az egészséges, hosszú és aktív életet.

Gazdag makrobiotikus recept gyűjteménnyel segíti a mindennapi gluténmentes főzést. Ezek nem tartalmaznak sem tojást, sem pedig tejtermékeket, így a tejcukor és tejfehérje, valamint a tojás érzékenyek számára is bátran fogyaszthatók.

A képeken az általam sütött gluténmentes pékáruk láthatók. A makrobiotikáról, és a gluténmentes makrobiotikus étrendről és életmódról részletesebben könyvemben olvashatsz.

A következő részben arról írok, hogy miként lehet megállapítani a gluténallergiát. Szintén ejtek pár szót arról is, hogy miként lehet megvalósítani a gluténmentes étrendet.

Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor nézd meg az online alapozó makrobiotikus főzőiskolát, vagy ezzel a témával foglalkozó könyveimet:

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotika tudományáról, akkor iratkozz fel hírlevelemre:

Share This