A pollenallergia és a szénanátha sok ember életét keseríti meg hazánkban. Ezek nem csupán kellemetlen tünetekkel járhatnak, hanem akár még jelentős munkaképesség csökkenést is jelenthetnek.

A virágzó füvek, fák, bokrok pollenjeinek szezonális jelenléte váltja ki a levegőben, de egész évben tartó változatai is vannak reakcióként a porra, por aktákra, penészre, tollra, szőrre.

Magyarországon körülbelül 2000 féle virágzó növény él, és ezek közül 250 növény pollenje okozhat allergiát.

Érdekes, hogy hazánkban az allergiás szezon már akár január végén kezdetét veheti. Ha az időjárási viszonyok engedik, akkor a mogyoró már január végén elkezdhet virágozni.

A tavaszi időszakban főként a fák (éger, tölgy, mogyoró, nyír, kőris stb.) levegőbe jutó pollenjei okozhatnak problémát.

Nyáron többnyire a különböző fűfélék (perjefélék, csenkesz, ebír stb.), valamint egyes gabonafélék (rozs, kukorica) okoznak sokaknak allergiát.

Augusztustól pedig a gyomok, az ürömfélék, az útifű, a csalán. De ilyenkor kezdi meg a pollenek szórását a jól ismert parlagfű is.

A panaszok egyénenként változhatnak, de jól ismertek például a tüsszögés, orrfolyás, szem viszketés stb. Komolyabb esteben fáradtságot, fejfájást stb. is okozhatnak.

Konkrét oka a pollen allergiának, hogy a szervezet telített gluténnal, tej- és tejtermékkel valamint sajtokkal, ami rendkívül nyálkásító.

Ez a „nyálka” a szervezetben „megül” a különböző üregekben és bevonja a nyálkahártyát mindenhol. Az arcüregben, fül- hallójáratban, homlok, – arcüregben, tüdő léghólyagban, vese kehelyben, húgyhólyagban, méh, petefészek, de még az ízületekben is.

Az endometriózis egyik fő kiváltói a glutén, illetve a még ennél is veszélyesebb tej- tejtermék (sajtok, túró, tejföl, tejszín, yoghurt, kefír) nyálkája, mivel a méh nyálkahártyájára is kívül-belül rátapad. És ide az a mennyiség is beleszámít, ha csak egy kis tejet teszek bele a kávéba!

De ezen kívül is számos további betegséget és kellemetlenséget okozhat: a pajzsmirigyben a göbök, pajzsmirigy panaszok, tüdőgyulladás, köhögés, krákogás, szem könnyezés, kötőhártya gyulladás, fül hallójárat gyulladás stb.

Ha belélegezzük a polleneket, azért nem tudnak könnyedén eltávozni a szervezetből, mert a nyálkában megtapadnak.

Tippek a pollenallergia és szénanátha megelőzésére

  • Hagyjuk el a szélsőséges ételeket az étrendből (a mértéktelen állati fehérjéket, de leginkább a tej és tejtermékek valamint a glutén fogyasztását).
  • Hagyjuk el a zabpehely és egyéb pelyhek fogyasztását, a gabonákat egészben főzzünk. Az ok, hogy oxidálódtak, nincs biológiai értékük, halottak és nyálkásítanak. A sok nyálka megül az üregekben (pl. tüdő léghólyag, vese kehely, hólyag, arcüreg, fül halló járat, arcüreg, homloküreg, méh, petefészek) és allergiát okoznak.
  • Minimalizáljuk az olajat. Nagyon keveset használjunk az enyhén, hirtelen sütött zöldségekhez.
  • Kevesebb hüvelyest (bab, borsó, lencse stb.) fogyasszunk, mint az általános étrendben.
  • Hagyjuk el a dióféléket és az ebből készült vajakat.
  • Teljesen hagyjuk el a gyümölcsöket, az állati ételeket, kivéve néha kevés fehér húsú halat heti 1-2 alkalommal.
  • Végezzünk naponta testledörzsölést meleg vizes törölközővel, mert így el tudjuk távolítani a bőrünk felszínére kirakódott mérgeket.
  • Használjunk nyák feloldására ajánlott makrobiotikus italt. Nyák oldó a lótusz (vízi liliom gyökere) lótusz gyökér.

Reszelj le friss lótuszgyökérből kb. 5 cm-s darabot és tegyél hozzá 2,5 dl tiszta vizet. Forrás után főzd még 10 percig, szűrd le, és fogyaszd melegen. A megfelelő mennyiség és gyakorisághoz megállapításához szakképzett makrobiotikus tanácsadóhoz fordulj. Erre azért van szükség mert az adagok mennyisége és gyakorisága attól függ, hogy a szervezet mennyire van teli nyálkával.

Mint azt már korábban is írtam a nyálkásító (pl. glutén, tej- tejtermékek) alapanyagok fogyasztásától javasolt tartózkodni, hogy elkerüld vagy felépülj az allergiás panaszoktól.

Helyette:

  • gluténmentes gabonák, növényi fehérjék bab-lencse-borsók és zöldség fogások fogyasztása javasolt. Ezek egy főfogásban szerepeljenek együtt.
  • egyszerű menü kicsit hidegebb időben pl. leves: Karfiol leves gyökeres zöldségekkel
  • főfogás: Savanyúkáposztás bab (székely káposzta, hús helyett babbal), barna rizs körettel
  • desszert: köleses alma
  • melegebb időben a főfogás: vörös lencse ragú, barna rizzsel, sós uborkával

A következő részben a különböző rovarcsípéses allergiákkal kapcsolatos teendőket mutatom be.

Ha szeretnéd megtanulni, hogy miként állíts össze egy egészséges makrobiotikus étrendet, akkor kattints ide.

Ha tetszett blogbejegyzésem, nyugodtan kommentelj vagy oszd meg ismerőseiddel, de ha többet akarsz megtudni a makrobiotikáról akkor iratkozz fel hírlevelemre.

Share This